Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně

Petr Kučera Petr Kučera
29. 9. 2009 12:30
Objev Aktuálně.cz : Schválený balíček už nesnižuje výdajové paušály pro letošní rok
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přijatý úsporný balíček obsahuje příjemné překvapení pro živnostníky a další takzvané osoby samostatně výdělečně činné.

Nezrušil jim totiž možnost uplatnit už za letošní rok vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně. Vyplývá to z analýzy přijatých změn zákonů, kterou provedl online deník Aktuálně.cz.

Zvýšení výdajových paušálů letos navrhl poslanec ODS Michal Doktor jako přílepek k zákonu o povinném značení lihu. Návrh v létě úspěšně prošel Parlamentem a v srpnu jej podepsal i prezident republiky. Tato změna zákona o daních z příjmů umožňuje, aby drobní podnikatelé využili vyšší výdajové paušály i zpětně, tedy už v probíhajícím zdaňovacím období roku 2009. V praxi tak novinku uplatní v daňovém přiznání, podávaném v prvních měsících roku 2010.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz
Více o zvýšení paušálů, schváleném v červnu:
Daňové paušály pro živnostníky se výrazně zvýší

Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent, u svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Díky Nečasovi, na poslední chvíli

Vládní návrh úsporného balíčku, o němž poslanci jednali před pár dny, chtěl toto zvýšení pro rok 2009 zrušit, ovšem pouze u takzvaných svobodných povolání (například advokáti, lékaři, znalci, tlumočníci, samostatní programátoři, daňoví poradci a podobně) a také u příjmů z autorských práv. Výdajové paušály by tak zůstaly na stejné úrovni jako dosud. Ostatně ministr financí Eduard Janota nesouhlasil ani s původním návrhem Michala Doktora.

Těsně před závěrečným hlasováním ve sněmovně však tento bod z balíčku vypadl. Poslanec Petr Nečas (ODS) totiž mezi několik formálních (legislativně-technických) upřesnění návrhu zákona zařadil také vypuštění přechodného ustanovení, podle něhož se 40% paušál pro tuto skupinu podnikatelů použije už za letošní rok místo původně schváleného 60% paušálu.

V přechodných ustanoveních tak naopak zůstalo jen výslovné ustanovení, že nižší výdajové paušály už nelze použít pro probíhající zdaňovací období roku 2009. Pro ten se použijí dosavadní právní předpisy (do dne účinnosti úsporného balíčku - tedy k 1. lednu 2010). A jelikož Doktorova "letní" novela začne být formálně účinná od 1. října 2009, použije se pro letošní rok.

Co jsou výdajové paušály

  • Osoby samostatně výdělečně činné (živnostníci, ale také třeba svobodná povolání nebo soukromí zemědělci) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou klasickou daňovou evidenci (účetnictví), nebo se rozhodnou pro paušály.
  • V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.
  • Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že například daňově uznatelné náklady u řemeslníka tvoří 60 (nově 80) procent z příjmů.
  • Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří v daném roce měli ještě vyšší výdaje. Těm se nadále vyplatí vést klasické účetnictví (daňovou evidenci).

V praxi tak mohou svobodná povolání a lidé s příjmy z autorských práv uplatnit za letošní rok 60% paušál místo 40%. Teprve za rok 2010 jim paušál opět klesne na předchozích 40 procent.

Paušálů u živnostníků (řemeslných i neřemeslných) se úsporný balíček nedotkne vůbec. Zvýšené sazby tedy mohou uplatnit za rok 2009 i 2010, nedojde-li pro příští rok ještě ke změně.

Doktorův recept na krizi

Ministr financí Eduard Janota odhaduje, že kvůli vyšším paušálům přijde státní rozpočet o zhruba 2,4 miliardy korun. Nicméně podle poslance Michala Doktora půjde jen o 100 milionů, navíc nižší daně pomohou mnoha živnostníkům přežít dobu krize. Díky tomu budou moci nadále vydělávat "sami" a nerozšíří řady příjemců státní podpory v nezaměstnanosti, o práci nepřijdou ani jejich zaměstnanci. Vyšší paušály také zjednoduší administrativu spojenou s podnikáním, takže se lidé budou moci více věnovat samotné výdělečné činnosti místo vedení účetnictví (paušály se stanou atraktivnější pro více podnikatelů než dosud).

Jedním z hlavních důvodů Nečasova pozměňovacího návrhu byla také obava, že zrušení již jednou schváleného zvýšení paušálů by bylo právně nepřípustné nebo přinejmenším problematické. Změna by totiž retroaktivně zhoršovala postavení poplatníků. Balíček by navíc nestihl vyjít ve Sbírce zákonů před začátkem účinnosti zákona, který paušály zvyšuje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o přijatém úsporném balíčku:
Janotův balíček prošel pod hrozbou pádu vlády
Schováno v balíčku: Mateřská klesne o víc než pětinu
Další dopad balíčku: Méně peněz za ošetřování dítěte

Dodejme, že se zvýšením paušálů letos v červnu souhlasila vedle stran bývalé vládní koalice i řada poslanců ČSSD a KSČM. Už pár dnů poté ale sociální demokraté ve svém předvolebním programu slibovali jejich opětovné snížení, a to možná i pod předchozí úroveň. Nelíbí se jim hlavně vyšší paušály u svobodných povolání - u mnoha těchto víceméně "administrativních" živností totiž skutečné náklady (výdaje) nedosahují 60 procent.

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobnosti:
ČSSD v programu říká: Omezíme slevy podnikatelům

Bez dalších úlev

Schválený úsporný balíček jinak podnikatelům přináší zejména změny ve stylu "nebudete moci využít úlev, které předchozí vlády slibovaly".

Především dojde ke zrušení slevy na sociálním pojištění u nejhůře placených zaměstnanců. Ta přitom začala platit teprve od letošního srpna a měla trvat do konce roku 2010. Nově skončí už o rok dříve, tedy v prosinci 2009. Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Sleva na sociálním pojištění: Sotva začala, už končí

Podnikatelé vydělávající (jako fyzické osoby) více než čtyřnásobek průměrné mzdy zaplatí v příštím roce více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Strop pro placení pojištění se totiž posune z dosavadních 1,13 milionu korun ročně na zhruba 1,7 milionu korun ročně.

Oproti původnímu plánu budou mít zaměstnavatelé i v roce 2010 nárok na odpočet poloviny náhrady mzdy, kterou zaměstnancům vyplácejí při pracovní neschopnosti, z částky pojistného na sociální zabezpečení. Zároveň se však o rok odloží snížení sazby nemocenského pojištění placeného zaměstnavateli (původně mělo klesnout z 2,3 % na 1,4 %).

Jednou z mála úlev, která tak už začala platit a není časově omezena, je zrušení takzvané knihy jízd. Podnikatelé, kteří si nechtějí vést složitou evidenci pracovních cest, mohou od letošního roku využít paušálních odpočtů. Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Byrokratickou knihu jízd nahradí paušální odpočet

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy