Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně

Petr Kučera Petr Kučera
29. 9. 2009 12:30
Objev Aktuálně.cz : Schválený balíček už nesnižuje výdajové paušály pro letošní rok
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přijatý úsporný balíček obsahuje příjemné překvapení pro živnostníky a další takzvané osoby samostatně výdělečně činné.

Nezrušil jim totiž možnost uplatnit už za letošní rok vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně. Vyplývá to z analýzy přijatých změn zákonů, kterou provedl online deník Aktuálně.cz.

Zvýšení výdajových paušálů letos navrhl poslanec ODS Michal Doktor jako přílepek k zákonu o povinném značení lihu. Návrh v létě úspěšně prošel Parlamentem a v srpnu jej podepsal i prezident republiky. Tato změna zákona o daních z příjmů umožňuje, aby drobní podnikatelé využili vyšší výdajové paušály i zpětně, tedy už v probíhajícím zdaňovacím období roku 2009. V praxi tak novinku uplatní v daňovém přiznání, podávaném v prvních měsících roku 2010.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz
Více o zvýšení paušálů, schváleném v červnu:
Daňové paušály pro živnostníky se výrazně zvýší

Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent, u svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Díky Nečasovi, na poslední chvíli

Vládní návrh úsporného balíčku, o němž poslanci jednali před pár dny, chtěl toto zvýšení pro rok 2009 zrušit, ovšem pouze u takzvaných svobodných povolání (například advokáti, lékaři, znalci, tlumočníci, samostatní programátoři, daňoví poradci a podobně) a také u příjmů z autorských práv. Výdajové paušály by tak zůstaly na stejné úrovni jako dosud. Ostatně ministr financí Eduard Janota nesouhlasil ani s původním návrhem Michala Doktora.

Těsně před závěrečným hlasováním ve sněmovně však tento bod z balíčku vypadl. Poslanec Petr Nečas (ODS) totiž mezi několik formálních (legislativně-technických) upřesnění návrhu zákona zařadil také vypuštění přechodného ustanovení, podle něhož se 40% paušál pro tuto skupinu podnikatelů použije už za letošní rok místo původně schváleného 60% paušálu.

V přechodných ustanoveních tak naopak zůstalo jen výslovné ustanovení, že nižší výdajové paušály už nelze použít pro probíhající zdaňovací období roku 2009. Pro ten se použijí dosavadní právní předpisy (do dne účinnosti úsporného balíčku - tedy k 1. lednu 2010). A jelikož Doktorova "letní" novela začne být formálně účinná od 1. října 2009, použije se pro letošní rok.

Co jsou výdajové paušály

  • Osoby samostatně výdělečně činné (živnostníci, ale také třeba svobodná povolání nebo soukromí zemědělci) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou klasickou daňovou evidenci (účetnictví), nebo se rozhodnou pro paušály.
  • V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.
  • Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že například daňově uznatelné náklady u řemeslníka tvoří 60 (nově 80) procent z příjmů.
  • Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří v daném roce měli ještě vyšší výdaje. Těm se nadále vyplatí vést klasické účetnictví (daňovou evidenci).

V praxi tak mohou svobodná povolání a lidé s příjmy z autorských práv uplatnit za letošní rok 60% paušál místo 40%. Teprve za rok 2010 jim paušál opět klesne na předchozích 40 procent.

Paušálů u živnostníků (řemeslných i neřemeslných) se úsporný balíček nedotkne vůbec. Zvýšené sazby tedy mohou uplatnit za rok 2009 i 2010, nedojde-li pro příští rok ještě ke změně.

Doktorův recept na krizi

Ministr financí Eduard Janota odhaduje, že kvůli vyšším paušálům přijde státní rozpočet o zhruba 2,4 miliardy korun. Nicméně podle poslance Michala Doktora půjde jen o 100 milionů, navíc nižší daně pomohou mnoha živnostníkům přežít dobu krize. Díky tomu budou moci nadále vydělávat "sami" a nerozšíří řady příjemců státní podpory v nezaměstnanosti, o práci nepřijdou ani jejich zaměstnanci. Vyšší paušály také zjednoduší administrativu spojenou s podnikáním, takže se lidé budou moci více věnovat samotné výdělečné činnosti místo vedení účetnictví (paušály se stanou atraktivnější pro více podnikatelů než dosud).

Jedním z hlavních důvodů Nečasova pozměňovacího návrhu byla také obava, že zrušení již jednou schváleného zvýšení paušálů by bylo právně nepřípustné nebo přinejmenším problematické. Změna by totiž retroaktivně zhoršovala postavení poplatníků. Balíček by navíc nestihl vyjít ve Sbírce zákonů před začátkem účinnosti zákona, který paušály zvyšuje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o přijatém úsporném balíčku:
Janotův balíček prošel pod hrozbou pádu vlády
Schováno v balíčku: Mateřská klesne o víc než pětinu
Další dopad balíčku: Méně peněz za ošetřování dítěte

Dodejme, že se zvýšením paušálů letos v červnu souhlasila vedle stran bývalé vládní koalice i řada poslanců ČSSD a KSČM. Už pár dnů poté ale sociální demokraté ve svém předvolebním programu slibovali jejich opětovné snížení, a to možná i pod předchozí úroveň. Nelíbí se jim hlavně vyšší paušály u svobodných povolání - u mnoha těchto víceméně "administrativních" živností totiž skutečné náklady (výdaje) nedosahují 60 procent.

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobnosti:
ČSSD v programu říká: Omezíme slevy podnikatelům

Bez dalších úlev

Schválený úsporný balíček jinak podnikatelům přináší zejména změny ve stylu "nebudete moci využít úlev, které předchozí vlády slibovaly".

Především dojde ke zrušení slevy na sociálním pojištění u nejhůře placených zaměstnanců. Ta přitom začala platit teprve od letošního srpna a měla trvat do konce roku 2010. Nově skončí už o rok dříve, tedy v prosinci 2009. Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Sleva na sociálním pojištění: Sotva začala, už končí

Podnikatelé vydělávající (jako fyzické osoby) více než čtyřnásobek průměrné mzdy zaplatí v příštím roce více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Strop pro placení pojištění se totiž posune z dosavadních 1,13 milionu korun ročně na zhruba 1,7 milionu korun ročně.

Oproti původnímu plánu budou mít zaměstnavatelé i v roce 2010 nárok na odpočet poloviny náhrady mzdy, kterou zaměstnancům vyplácejí při pracovní neschopnosti, z částky pojistného na sociální zabezpečení. Zároveň se však o rok odloží snížení sazby nemocenského pojištění placeného zaměstnavateli (původně mělo klesnout z 2,3 % na 1,4 %).

Jednou z mála úlev, která tak už začala platit a není časově omezena, je zrušení takzvané knihy jízd. Podnikatelé, kteří si nechtějí vést složitou evidenci pracovních cest, mohou od letošního roku využít paušálních odpočtů. Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Byrokratickou knihu jízd nahradí paušální odpočet

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy