Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost

Petr Kučera Petr Kučera, pek
15. 10. 2009 8:40
Nové paušály nemohou použít podnikatelé, kteří si chtějí odečíst DPH
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podnikatelé, kteří chtějí uplatnit nárok na odpočet daně z přidané hodnoty u pohonných hmot, nemohou místo takzvané knihy jízd využít paušálu. Upozorňují na to poradenské společnosti i samotné ministerstvo financí.

"Jestliže podnikatel uplatňuje nárok na odpočet DPH u vstupů, zejména u pohonných hmot, musí prokázat, že vozidlo použil pro svoji ekonomickou činnost," říká Martin Kopecký ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Také ministerstvo financí upozornilo, že zákon o DPH nebyl - na rozdíl od úpravy daní z příjmů - změněn a dosavadní povinnost ohledně prokazování cest v něm tedy zůstává. "Užití paušálních výdajů na provoz silničního motorového vozidla pro účely daně z příjmů proto neprokazuje správnost uplatněného nároku na odpočet DPH," vyplývá ze sdělení ministerstva financí.

"Zatímco zákon o daních z příjmů nově předpokládá, že palivo v hodnotě paušálu (5 000 nebo 4 000 korun) bylo použito pro podnikání a že to není třeba dokazovat, u DPH toto zjednodušení neplatí," varuje Kopecký.

Pro odpočet DPH si tedy podnikatelé nadále musí archivovat daňové doklady z čerpacích stanic a současně prokázat, že pohonné hmoty skutečně použili pro ekonomickou činnost. Zákon jim sice přímo nepřikazuje vést knihu jízd, podle odborníků z PricewaterhouseCoopers i ministerstva financí jde však o nejvhodnější způsob pro případné dokazování finančnímu úřadu.

Pět tisíc měsíčně až na tři auta

Díky schválené novele mohou podnikatelé (pro účely daně z příjmů) místo složité evidence konkrétních jízd využít paušální odečet. Odečíst si lze 5000 korun měsíčně, maximálně však na tři auta (ta však lze v průběhu roku střídat). Pokud využívají vozidlo částečně i k soukromým účelům, snižuje se paušál na 4000 korun. Nezáleží na tom, zda auta jsou součástí obchodního majetku či zda jsou v nájmu.

Paušál se vztahuje nejen na pohonné hmoty, ale také na parkovné. Další náklady, například za pojištění nebo opravy auta, lze odečítat z daní dosavadním způsobem, tedy ve skutečné výši. Stejně jako odpisy.

Když pro podnikatele tato alternativa výhodná nebude, mohou zůstat u dosavadní knihy jízd.

Paušál na dopravu samozřejmě nemohou využít lidé, kteří uplatňují takzvaný výdajový paušál na všechny své náklady.

Kniha jízd patřila mezi povinnosti, které podnikatelé nejvíce kritizovali jako zbytečně byrokratické. "Podnikatelé nebudou muset vyplňovat knihu jízd a složitě evidovat, jaké cesty služebním autem byly pracovní a jaké soukromé. Sami navíc přiznávají, že knihu jízd často vyplňují s velkou časovou prodlevou a údaje v ní jsou pak nepřesné," řekl exministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS), který změnu prosadil.

Zpětně i pro letošní rok

Náhradu takzvané knihy jízd paušálním odpočtem budou moci podnikatelé využít už v daňovém přiznání za letošní rok, a to zpětně od ledna. Přestože novela vyšla ve Sbírce zákonů až v září a je formálně účinná až od začátku roku 2010, podle přechodného ustanovení lze paušál použít už pro zdaňovací období roku 2009.

Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdilo také ministerstvo financí. V rámci jednoho kalendářního roku však nelze kombinovat knihu jízd a paušální výdaje na dopravu.

Takzvaná retroaktivita je v tomto případě možná, protože nezhoršuje postavení daňových poplatníků, ale naopak jej může zlepšit.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně
Většina firem porušuje zákon, nezveřejňuje své výsledky
Firmy nechtějí platit DPH za práci pro dlužníky
Firmy už mohou měnit sídlo bez omezení, zákon zmírnil
 

Právě se děje

před 29 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy