Chodci začnou povinně nosit reflexní prvky, vláda souhlasí

Petr Kučera Petr Kučera
30. 3. 2015 12:50
Za porušení povinnosti má hrozit pokuta až dva tisíce korun „na místě“. Musí ale jít o sníženou viditelnost a chůzi po vozovce bez veřejného osvětlení.
Reflexní vesty nutné nebudou, postačí pásky. (ilustrační foto)
Reflexní vesty nutné nebudou, postačí pásky. (ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha – Chodci by měli povinně používat alespoň jeden reflexní prvek na oděvu, pokud jdou za snížené viditelnosti po vozovce bez veřejného osvětlení. Vláda dnes schválila návrh ministerstva dopravy, který je součástí novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Za porušení povinnosti má hrozit pokuta až dva tisíce korun „na místě“, tedy v takzvaném blokovém řízení. Úřad ve správním řízení by pak mohl uložit pokutu 1500 až 2500 korun. Stejné sankce hrozí chodcům už nyní za porušení jiných povinností, typicky špatné přecházení. Výjimkou mají být nepředvídatelné okolnosti, tedy například neschůdný chodník a dočasně nefungující veřejné osvětlení.

Podle návrhu je chodec povinen mít na sobě reflexní prvky umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Pouze však v případě, že se pohybuje za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, kde není veřejné osvětlení nebo kde veřejné osvětlení nesvítí. Ke vzniku povinnosti je potřeba všech tří podmínek (snížená viditelnost, vozovka, bez osvětlení) současně.

Tip na marketingovou akci

Sníženou viditelností se vedle noci rozumí zejména také mlha, hustý déšť, soumrak nebo rozbřesk. Zákon nestanoví přesné rozměry nebo umístění reflexního prvku na oděvu chodce. Musí však být viditelný zepředu i zezadu, tedy dostatečně velký a nezakrytý. Optimální je podle ministerstva užití reflexního pásku, a to na ruce nebo na noze chodce (ideálně na obou místech) směřující do vozovky.

Úřad předpokládá, že pořízení reflexních prvků přijde chodce zhruba na 50 korun, přičemž někteří je mají a používají už nyní. Lze očekávat také marketingové akce, při nichž obchodníci nebo třeba čerpací stanice nabídnou reflexní prvky se slevou nebo zdarma jako bonus. Ministerstvo počítá se zhruba pětiprocentním zvýšením výdajů obecní policie (kvůli rozšíření kontrol). Hlavním přínosem pro stát má být pokles počtu nehod, tedy i snížení souvisejících nákladů.

Viditelnost stoupne několikanásobně

Počet usmrcených chodců v Česku sice klesá (v roce 2013 jich na silnicích zemřelo 134), mezi státy Evropské unie ale Česká republika zaujímá stále jedno z nejhorších umístění. Ministerstvo připomíná, že povinnost nosit reflexní prvky zavedly mnohé další země včetně Slovenska. Reflexní materiál je v noci vidět na trojnásobně větší vzdálenost než světlé oblečení a více než na desetinásobně větší vzdálenost než oblečení tmavé.

Ministerstvo dopravy původně zvažovalo také přísnější variantu – používání reflexních vest, nikoliv jen prvků. Tu však zamítlo, stejně jako mírnější řešení spočívající jen v další osvětové kampani.

Pokud novelu schválí vláda a následně Parlament, má začít platit od ledna 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy