evakuace

Policie ve Velké Bíteši kvůli nálezu letecké pumy evakuovala asi 1300 lidí

Ve Velké Bíteši na Žďársku v neděli policie evakuovala asi 1300 obyvatel kvůli nálezu letecké pumy. Pumu našli pracovníci dopoledne při výkopech v okrajové části města. Domů se lidé mohli začít vracet po 15:00. Mluvčí krajské policie Dana Čírtková následně sdělila, že pumu policejní pyrotechnik s doprovodem policejních vozidel převezl na bezpečné místo v okolí města, kde ji zneškodnil.

O nálezu v lokalitě U Kapličky, kde dělníci připravovali základy pro stavbu nového rodinného domu, se policie dozvěděla v 10:00. Místo museli opustit lidé z domů zhruba v okruhu 800 metrů. Podle mluvčí odjeli k příbuzným a známým nebo využili evakuační autobus. Před 14:00 byla lokalita zcela uzavřená.

S evakuací obyvatel pomáhali hasiči. Autobusy je převážely na fotbalové hřiště, kde byla pro případ, že by někomu bylo špatně, připravená i zdravotnická záchranná služba. Na hřišti bylo podle policie asi 150 osob.

Zdroj: ČTK

Záchranáři evakuovali třípatrový dům v Plzni, tři lidé se po výbuchu kotle nadýchali zplodin

Požár ve třípatrovém domě v Kollárově ulici nedaleko centra Plzně si ve středu vyžádal evakuaci asi 13 lidí. Podle prvotních informací kolem 19:00 vybuchl kotel v jednom z bytů a začalo hořet. Záchranáři na místě ošetřili čtyři policisty, kteří se nadýchali zplodin. Jednoho převezla sanitka do fakultní nemocnice. Ošetření potřeboval i jeden z evakuovaných, sdělila mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Požár nebyl velký, zasáhl jen byt, kde vznikl. Částečně se ho podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů, kteří ho dohasili. Příčinou byla zřejmě porucha na plynovém kotli, řekl mluvčí hasičů Petr Poncar.

"Naštěstí nikdo neutrpěl vážné zranění. Prohlédli jsme celý objekt, ten je už odvětraný," řekl Poncar. Obyvatelé bytů se podle něj mohou vrátit.

Na místě byly všechny záchranné složky, policie zavřela ulici, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Řídicí důstojník hasičů Aleš Bucifal řekl, že příčinou byl zřejmě výbuch plynového kotle, přesně to ale určí až vyšetřování. Na místo dorazili kromě hasičů a policistů i zástupci plynárenské společnosti.

Zdroj: ČTK

Silné deště v Uzbekistánu protrhly přehradní nádrž, 56 lidí skončilo v nemocnici

Na 70 000 lidí se muselo v Uzbekistánu urychleně evakuovat z oblasti, kterou zaplavila voda z protržené přehradní nádrže. Podle agentury RIA Novosti o tom v sobotu informovalo uzbecké ministerstvo pro mimořádné události.

Ministerstvo oznámilo, že v důsledku intenzivních dešťů a silného větru se protrhla jedna z přehrad v Syrdarské oblasti, která leží na jihovýchodě Uzbekistánu při afghánských hranicích. Stalo se to už v pátek kolem šesté hodiny ráno (03:00 SELČ).

Úřady v první zprávě tvrdily, že se nikomu nic nestalo. Nyní tisková služba ministerstva pro mimořádné situace sdělila, že hospitalizováno muselo být 56 lidí. 

Rozsah škody zatím není vyčíslený. Vodní příval nicméně zaplavil několik obcí a poničil silnice a nemalou plochu zemědělské půdy, napsala RIA Novosti.

Zdroj: ČTK

V Kolíně nad Rýnem evakuovali tisíce lidí kvůli nálezu nevybuchlé válečné bomby

Jednotka pyrotechniků v pátek v Kolíně nad Rýnem zneškodnila nevybuchlou půltunovou bombu z druhé světové války, kvůli jejímuž nálezu musely být ve čtvrti Sülz evakuovány 4000 lidí. Informovala o tom agentura DPA. Bomba se našla ráno při výkopových pracích a v době, kdy ji pyrotechnici deaktivovali, se dočasně zastavil provoz na místním letišti i na železnici. Vedení města kolem místa nálezu nechalo vytyčit bezpečnostní koridor o poloměru 300 metrů, který poté museli všichni lidé opustit. Evakuace se týkala například dvou školek, gymnázia nebo výškové obytné budovy Uni-Center, kde je téměř tisíc bytů. Nevybuchlé bomby jsou nejen v Německu nalézány i 74 let po skončení druhé světové války.

Zdroj: ČTK
Pokračovat