Brněnské letiště ožije, nabídne nové spoje do pěti evropských měst

ČTK ČTK
14. 12. 2017 17:55
Z Brna budou nově létat letadla do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a Lvova. Poslední poslední jmenované město ocení především ukrajinští dělníci v Česku.
Nový terminál na brněnském letišti.
Nový terminál na brněnském letišti. | Foto: Letiště Brno a.s.

Brno - Z Brna budou v příštím roce létat letadla do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a Lvova. Postarat se o to má dceřiná společnost kraje Jihomoravská rozvojová společnost a rumunský dopravce Blue Air, který poskytne jedno letadlo s kapacitou 120 cestujících, řekl jihomoravským zastupitelům hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Projekt bude stát v prvním roce asi 120 milionů korun. Brněnské letiště v posledních měsících přišlo o některé pravidelné linky. Zástupci kraje i města se dlouhodobě snaží to změnit.

Nové linky by měly z Brna létat od letního letového řádu, tedy zhruba od konce března. Třikrát týdně bude letadlo létat do Milána a Bruselu, ostatní lety budou zřejmě létat dvakrát týdně.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus jsou nové linky z Brna pozitivní zpráva. "Lepší dostupnost města by se měla promítnout i do ekonomického růstu města a částečně i do růstu celého Jihomoravského kraje. Důležité však je na pravidelné bázi vyhodnocovat, zda zvolené linky spojující Brno s konkrétními zahraničními destinacemi jsou dostatečně vytíženy. Pokud ne, mělo by dojít k revizi," uvedl Kovanda.

V jakémkoli projektu, ve kterém jsou veřejné peníze, včetně krajských nebo obecních finančních prostředků, podle něj ve zvýšené míře hrozí nehospodárnost, která by v plně tržním prostředí v takové míře nenastala.

Kraj předpokládá, že se zapojí i město a odkoupí polovinu ve firmě Jihomoravská rozvojová společnost. Ta pak založí společný podnik s rumunským dopravcem, který se bude jmenovat Blue Air Moravia Transportation, v něm bude mít podle textu návrhu kraj 35 procent a zbytek rumunská firma. Náklady v druhém roce provozu hejtman pro kraj vyčíslil na 40 milionů korun, ve třetím by se projekt měl dostat na nulu.

"Je to pro kraj historická šance, která pomůže dalšímu růstu celého regionu. Ve schváleném rozpočtu na příští rok je připraveno 60 milionů korun, což je výrazně menší částka než investují do rozvoje leteckého spojení jiné regiony," uvedl hejtman Šimek.

Podle něj linka do Lvova bude atraktivní pro turisty i Ukrajince pracující v Česku. Tomuto spojení prý pomohla i spolupráce kraje s lvovskou oblastí, díky které dostal projekt výhodnější podmínky.

Do Barcelony už z Brna v minulosti linka létala. Tehdy šlo ale o letiště v městě Girona, nyní to bude hlavní letiště v Barceloně. Rumunský dopravce, který bude spojení zajišťovat, je podle Šimka jednou z rychle rostoucích firem, která zajišťuje už nyní přepravu více lidí než například České aerolinie.

Projekt s účastí Jihomoravské rozvojové společnosti a nízkonákladového dopravce Blue Air jako strategického partnera počítá se zvýšením počtu cestujících z brněnského letiště o cca 130 000 cestujících ročně proti současnému stavu.

Ze tří oslovených dopravců předložila kompletní nabídku pouze nízkonákladová společnost Blue Air. Se založením společnosti na základě principu soukromého investora již předběžně vyjádřilo souhlas Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise v jiném případě rozvoje leteckých linek z Letiště Brno.

Cena zpátečních letenek se podle Šimka bude pohybovat mezi čtyřmi až šesti tisíci korunami. Rozvíjet se podle něj budou i lety do Splitu a Dubrovníku od června do září, zbývající lety budou celoroční.

 

Právě se děje

Další zprávy