Kdy sundat roušku a jak testovat ve firmách. Průvodce právním bludištěm nařízení

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
17. 3. 2021 6:16
Testování na covid-19 ve firmách jede na plné obrátky. K velkým firmám a státním úřadům nad 50 zaměstnanců se nově musí přidat i malé firmy s deseti a více zaměstnanci. Co lidé musí v práci podstoupit a co naopak mohou odmítnout v souvislosti s testováním, vysvětlují advokáti Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland a Klára Valentová z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.
Foto: Magdaléna Medková

Měla jsem covid, musím se nechat testovat?

Stačí, když si zajdu na antigenní testování, které platí plně stát, do jakéhokoliv testovacího centra a přinesu do práce negativní výsledek? A jak dlouho mi tento test bude platit? 

Ano, test podstoupený ve veřejném testovacím centru je pro zaměstnavatele dostačující a platí sedm dnů. PCR i antigenní testy mají stejnou platnost. Zaměstnavatel nesmí na pracoviště vpustit zaměstnance, který v posledních sedmi dnech nepodstoupil test s negativním výsledkem. 

Nyní se uvažuje o častějším testování, dvakrát i třikrát týdně, četnější testování samozřejmě může pomoci včasnějšímu zachycení nákazy.  

Pokud jsem už prodělala covid-19, musím se při příchodu do zaměstnání stejně testovat? 

Pokud disponujete lékařským potvrzením, že jste onemocnění covid-19 již prodělala, a předložíte jej zaměstnavateli, tak nemusíte povinné testování na pracovišti absolvovat. Doba, kdy se nemusíte testovat, je 90 dnů počítaných ode dne provedení prvního pozitivního PCR testu. Nesmíte ale vykazovat příznaky onemocnění. Pokud je máte, musíte testování podstoupit, i když 90 dnů od nákazy ještě neuplynulo. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy