Neotestovaný zaměstnanec nesmí na pracoviště, tvrdí právníci. Hrozí i výpověď

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2021 18:05
Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na pracoviště. Může to pak vést i k jeho výpovědi, shodli se právníci. Svaz průmyslu chce po vládě jednoznačný výklad. Testování zaměstnanců je od středy povinné pro firmy s více než 250 zaměstnanci.
Antigenní testování - ilustrační foto.
Antigenní testování - ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Zaměstnanci jsou podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 1. března 2021 povinni na výzvu zaměstnavatele testování podstoupit. Z toho plyne, že pokud se nedostaví zaměstnanec k testu, nemůže vykonávat práci na pracovišti zaměstnavatele. V takovém případě by šlo o neomluvenou absenci a hrubé porušení pracovních povinností," řekl advokát Jiří Matzner.

Takové jednání by podle informací sdělených příslušnými ministerstvy šlo posoudit až jako neomluvenou absenci zaměstnance s důsledky z toho vyplývajícími ze zákoníku práce, řekla Lenka Droscová z advokátní kanceláře Řanda Havel Legal. S přihlédnutím k dalším okolnostem případu může být taková absence až důvodem výpovědi či v případě déletrvající absence dokonce až okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnance, doplnila advokátka Droscová.

V rovině zákoníku práce a sankcí z něj pro zaměstnance plynoucích není situace jasná, míní advokát PwC Legal Petr Glogar. Takového zaměstnance nesmí zaměstnavatel pustit na pracoviště. Není ale podle něj zcela zřejmé, zda jde o překážku v práci a zda je neplacená, či je to přímo neomluvená absence. Lze však dovodit, že opakující se nebo trvalé odmítání může v některých případech vést k napomenutí a upozornění zaměstnance s následnou možnou výpovědí z pracovního poměru, podotkl.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj opakovaně upozorňoval, že není dořešená legislativa, která by dovolovala firmám testovat své zaměstnance povinně. "Zaměstnanci i zaměstnavatelé musí mít právní jistotu. Vyzvali jsme proto vládu k úpravě textu a doporučili jim, v čem by se měl text mimořádného opatření upravit, aby měl jednoznačný výklad," řekl Rafaj.

Mnohé podniky povinné testování zaměstnanců podporují. "Tuto iniciativu vítáme a podporujeme, protože pomáhá chránit naše zaměstnance. Pokud zaměstnanec odmítne být testován nebo neposkytne platný negativní test, nebude mu umožněno vstoupit do budovy," uvedla například PR manažerka společnosti Amazon Miroslava Jozová.

Vláda schválila povinné testování ve firmách v pondělí večer. Podniky nad 250 zaměstnanců s testováním musí začít dnes a do 12. března musejí otestovat všechny své pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi pak začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Testováni nebudou muset být zaměstnanci pracující z domova.

 

Právě se děje

Další zprávy