Místo kulturních akcí zařídili samotestování na covid. Pro všechny zájemce zdarma

Jana Kramlová
9. 3. 2021 15:32
Unikátní samotestovací místo vzniklo v úterý v Poličce na Svitavsku. Zájemci si sem mohou přijít zdarma udělat antigenní test na covid-19. Místo zřídili zaměstnanci místního divadelního klubu, který kvůli opatřením nemůže provozovat kulturní akce. Během úterního dopoledne využilo tuto možnost asi 50 lidí z města i přilehlých obcí, v okolí totiž žádné jiné testovací místo není.
Divadelní klub v Poličce se proměnil na samotestovací místo.
Divadelní klub v Poličce se proměnil na samotestovací místo. | Foto: ČTK

"Chceme nabídnout lidem, aby se mohli podílet na řešení situace. To, že vláda řekne, ať sedíme doma sice možná něco vyřeší, ale když lidi zapojíme, řekneme, ať se přijdou otestovat, třeba před návštěvou prarodičů, tak to může mít konkrétní výsledky," vysvětluje Lukáš Zrůst, který projekt vede.

Do klubu se může přijít otestovat kdokoliv. Zájemce dostane antigenní test a instrukce, podle nichž si ho sám provede ve stanu, který je k tomuto účelu před klubem připraven.

V případě, že test ukáže pozitivní výsledek, musí se testovaný nahlásit podle běžného postupu svému lékaři. Zájem organizátory překvapil, od rána využilo tuto možnost asi pět desítek lidí, někteří dokonce stáli frontu už půl hodiny před jeho otevřením. Podle Zrůsta by místo bylo případně schopno odbavit i větší množství zájemců. 

Nejbližší další testovací místa jsou ve Svitavách a Litomyšli, obě přibližně 20 kilometrů daleko. Zájem měli především starší lidé. "Od rána přišlo asi 30 důchodců, kteří nám děkovali, byli hrozně rádi za tu možnost, protože sami si nemůžou dojet do akreditovaných center na test," popisuje Zrůst. Podle jeho slov je pro některé náročná i registrace na testy na internetu.

Projekt ale není schopen ulevit testovacím centrům s náporem, který zažívají kvůli nově zavedenému testování ve firmách. "My bychom strašně rádi pomohli, ale tím, že nejsme akreditovaní, tak nemůžeme vydávat žádné potvrzení o výsledcích testů. Naše testy jsou pro každého orientační. Mohl by pak být problém s tím, aby zaměstnavatelé tyto testy uznávali, když nemají potvrzení," vysvětluje Zrůst.

Foto: Lukáš Zrůst

"Já bych rád dosáhl toho, a myslím si, že by tomu nemuselo být jenom tady u nás, ale v celé republice, aby se do toho zapojily samosprávy. Bylo by skvělé, kdyby si člověk mohl udělat test kdekoliv, kde je třeba obecní úřad," dodává Zrůst. Připomíná i možnost nákupu testu v lékárně, jejich zaplacení ze strany města by ale podle něj vzbudila větší ochotu lidí se nechat otestovat.

"Určitě není problém, abychom tady testy i prodávali, ale myslím si, že když stát vyzývá k tomu, aby se co nejvíce očkovalo a co nejvíce testovalo, tak by k tomu měl dát lidem také podmínky," dodává. V Poličce poskytnul prostředky na nákup testů místní podnikatel Jan Smejkal, do budoucna jedná Zrůst o financování s městem.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 34 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy