České nápady, co pomáhají ve světě: V Etiopii vrací lidem zrak, v Gruzii krotí dluhy

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 1. 2021 17:11
Pomoc Gruzíncům v dluhové pasti, Etiopanům s očními vadami nebo nemocnicím v Bosně a Hercegovině se zdravotnickým odpadem. To jsou jen příklady některých projektů, za nimiž stojí Češi a které díky programu Challenge Fund OSN pomáhají v zemích, kde je to potřeba. České firmy nebo třeba neziskové organizace v současné době takto působí v šesti státech. Podívejte se na jejich konkrétní projekty.
Projekt v Bosně a Hercegovině je koncipovaný pro nemocnici v Sarajevu, jejíž zdravotnický personál v době koronavirové vidíte na snímku.
Projekt v Bosně a Hercegovině je koncipovaný pro nemocnici v Sarajevu, jejíž zdravotnický personál v době koronavirové vidíte na snímku. | Foto: ČTK

Bosna a Hercegovina: Efektivní nakládání s odpadem

Česká firma Damaris Solutions by ráda nemocnicím v Bosně a Hercegovině pomohla efektivněji nakládat se zdravotnickým odpadem, což se stalo velkým tématem také v přetrvávající koronavirové pandemii.

"V současné chvíli je v Bosně využíváno často neefektivních a zastaralých dekontaminačních jednotek nebo jsou nemocnice závislé na externích firmách zpracovávajících odpad," popsal situaci ve zdejších zdravotnických zařízeních Dan Kotas ze společnosti Damaris Solutions.

Projekt firmy se zaměřuje zejména na bezpečné zpracování nemocničního odpadu, jehož správná likvidace je kvůli životnímu prostředí důležitá, a případně kontaminovaného komunálního odpadu, který vzniká v nemocnicích či jiných zdravotnických institucích.

"Výsledkem tohoto projektu bude studie proveditelnosti, která je prvním krokem k úspěšné implementaci zařízení pro efektivní využití zdravotnického odpadu," doplnil Kotas. Studie je koncipována konkrétně pro Všeobecnou nemocnici Abdulaha Nakaše v Sarajevu.

Projekt běží od letošního září a v současné době na základě vstupních dat a informací z dotčené nemocnice vyhodnocuje, jaké technologické řešení odpadu bude nejvhodnější. Výsledky budou známy na konci července 2021.

"Existuje několik metod pro úplnou dekontaminaci odpadu, jako je spalování, sterilizace odpadu v autoklávech či sterilizace v mikrovlnných zařízeních. Volbu vhodné technologie je nutné posoudit jak z hlediska technologického, tak z hlediska ekonomického," uvedl k tomu Kotas.

 

Právě se děje

Další zprávy