Ondřej Neufus
Aktualizováno 24. 11. 2019 8:41
Každý čtvrtý byt na pražském Starém Městě lze najít na stránkách Airbnb. Nabízet bydlení přes tuto platformu se v některých případech v Evropě vyplatí i dvojnásobně oproti klasickému dlouhodobému pronájmu. Aktuálně.cz na základě dat společnosti Deloitte připravilo přehled o fenoménu sdíleného ubytování a jeho vlivu na podnikání hotelů i dostupnost bydlení.
Jak bojovat s turisty
Jedním z mnoha znaků takzvaného overturismu (mohutného nárůstu počtu cizinců, kteří do destinace míří) je nekontrolovatelný nárůst míst k jejich ubytování. Pokud ho zprostředkovávají sami majitelé nemovitostí a je zpravidla jen krátkodobé, jedná se o takzvané peer-to-peer neboli P2P ubytování. Obecně je nejznámějším globálním poskytovatelem tohoto ubytování původně sanfranciská platforma Airbnb.
- Tato místa k noclehu vznikají často rychleji, než se je daří státu či městu regulovat a kontrolovat. Statistici tak nedokážou spočítat, kolik turistů vlastně do destinací ve skutečnosti přijede.
Radnice se tak narychlo učí, jak s masivním turismem, který se mnohdy téměř nepodílí na plnění městské kasy, bojovat. V italských Benátkách musí turisté platit vstupné do města, Praha plánuje do budoucna zvýšit ubytovací taxu, Barcelona navíc omezuje i počet obřích výletních lodí, které v městském přístavu mohou kotvit. Vlastní regulaci představil například i Český Krumlov, který vybírá poplatky od řidičů dálkových autobusů, kteří do města přiváží turisty.