Airbnb

Airbnb chce regulovat svůj byznys. Podle ministerstva to mělo udělat už dávno

Společnost Airbnb, zaměřená na rezervace krátkodobého ubytování, navrhuje zavedení systému k regulaci pronájmů. Poskytovatelé by měli u online nabídek povinnost zveřejňovat své identifikační číslo. Systém by firma chtěla vytvořit ve spolupráci s hlavním městem Prahou a českou vládou.

Airbnb s návrhem přichází podle ministerstva pro místní rozvoj až v době, kdy je zjevné, že k přijetí legislativních opatření k regulaci takzvaného sdíleného ubytování nepřikročí jen jednotlivé země, ale budou nastavena na úrovni Evropské unie. Systém společnost mohla zavést už dávno, uvedl za ministerstvo Vilém Frček.

Krátkodobé ubytování především v centru Prahy čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se podle nich obytné domy z velké části mění na hotely. To podle kritiků vede k omezení běžného bydlení a narušuje klid ostatních obyvatel bytových domů. Větší prostor pro regulaci pro samosprávy v posledních letech prosazuje vedení hlavního města.

"Chceme spolupracovat s Prahou a českou vládou na podpoře odpovědného cestování způsobem, který je nejlepší pro místní komunity. Podporujeme dobrovolné uvádění identifikačního čísla na všech ubytovacích platformách v České republice, abychom městům pomohli zajistit prosazování místních předpisů," uvedl Vladimír Beroun, manažer veřejné politiky pro střední a východní Evropu ve společnosti Airbnb.

Zdroj: ČTK

Praha bude jednat s ministerstvem pro místní rozvoj a poslanci o podpoře zákona na regulaci Airbnb

Vedení hlavního města začne jednat s ministerstvem pro místní rozvoj a poslanci o změně živnostenského zákona, která by městu umožnila regulovat nabídku bytů přes ubytovací platformy typu Airbnb. Městští zastupitelé dnes uložili vedení Prahy, aby učinili všechny kroky k tomu, aby sněmovna novelu zákona přijala. "Chceme, aby byly zákonem zmocněny krátkodobé ubytování do určité míry regulovat. Je to jediná šance, jak si to můžeme řešit sami," řekl jeden z předkladatelů materiálu a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Podle Nachera je vzhledem k současné pandemii covidu-19 a útlumu turistického ruchu vhodná chvíle, aby ke změně došlo. V Praze nabízeli majitelé v polovině loňského července na platformě Airbnb ke krátkodobému pronájmu 6 972 ubytovacích jednotek, tři čtvrtiny z toho tvořily samostatné byty či domy. V červenci 2019, před vypuknutím pandemie, to bylo 14 077 jednotek.

Zdroj: ČTK

Airbnb se bude soudit s hostem, který v pronajatém domě v Kalifornii pořádal nepovolený večírek

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, se poprvé bude soudit s hostem za to, že v pronajatém domě v Kalifornii v rozporu s pravidly uspořádal party. Zprostředkovatel ubytování se rozhodl podniknout právní kroky v reakci na událost v kalifornském Sacramentu z minulého víkendu. Hosté, kteří si tam prostřednictvím platformy Airbnb objednali ubytování, porušili firemní pravidla a uspořádali nepovolenou oslavu. Na party byli postřeleni tři lidé, případ se podle mluvčí tamního šerifa vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Pokračovat