Airbnb se vymklo kontrole, Praha boj s turisty prohrává. Analýza uvádí, co město čeká

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 24. 11. 2019 8:41
Každý čtvrtý byt na pražském Starém Městě lze najít na stránkách Airbnb. Nabízet bydlení přes tuto platformu se v některých případech v Evropě vyplatí i dvojnásobně oproti klasickému dlouhodobému pronájmu. Aktuálně.cz na základě dat společnosti Deloitte připravilo přehled o fenoménu sdíleného ubytování a jeho vlivu na podnikání hotelů i dostupnost bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Pravá cena Airbnb

I když Airbnb vzniklo jako produkt sdílené ekonomiky, aby si mohli lidé přivydělat uvolněním například pokoje ve svém domě zahraničním návštěvám, stále častěji se na této platformě objevují celé byty a hotely těmto levným nabídkám přespání nedokážou konkurovat. 

  • Celkem je v Praze v nabídce P2P ubytování téměř 14 tisíc jednotek. Čtyři z pěti nabízených jsou podle Deloitte celé byty nebo domy.

Průměrná cena čtyřhvězdičkového hotelu v centru Prahy na dvě noci pro dvě osoby o víkendu během listopadu vyjde průměrně na 290 eur (7419 Kč včetně DPH). Za podobně luxusní ubytování přes Airbnb zaplatí turista průměrně 223 eur (5705 Kč).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy