Airbnb se vymklo kontrole, Praha boj s turisty prohrává. Analýza uvádí, co město čeká

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 24. 11. 2019 8:41
Každý čtvrtý byt na pražském Starém Městě lze najít na stránkách Airbnb. Nabízet bydlení přes tuto platformu se v některých případech v Evropě vyplatí i dvojnásobně oproti klasickému dlouhodobému pronájmu. Aktuálně.cz na základě dat společnosti Deloitte připravilo přehled o fenoménu sdíleného ubytování a jeho vlivu na podnikání hotelů i dostupnost bydlení.
Vývoj počtu míst k přespání v evropských metropolích.
Vývoj počtu míst k přespání v evropských metropolích. | Foto: Deloitte

Zlaté časy Airbnb

Pro mnoho lidí, kteří v českém hlavním městě chtějí strávit například jen víkend, tak už není první volba hotel či hostel. Stále častěji využívají služeb, které s sebou přináší sdílená ekonomika.

Deloitte ve své analýze upozorňuje na to, že krátkodobé ubytování přes Airbnb svižně reaguje na změny v ekonomice. Zatímco tak například rozšíření počtu lůžek v hotelích je pomalé a finančně náročné, změnit byt na místo vhodné k ubytování co nejvíce turistů, či naopak k rodinnému životu, stojí a trvá výrazně méně.

  • Mezi lety 2016 a 2018 se tak v Česku podle zmíněné analýzy počet nabízených lůžek zvětšil o 12,5 procenta, přičemž hotely rostly jen málo. Čtyři z deseti lůžek v loňském roce už připadaly na P2P ubytování. 

Tento trend je ještě více než v Praze patrný v Budapešti, kde se počet lůžek zvětšil dokonce o téměř 15 procent, kapacita ubytování v hotelích ovšem klesla o necelá dvě procenta.

Konkrétní částky, o které jen Praha každoročně přichází z nedostatečně regulovaného trhu s krátkodobým ubytováním, jdou do desítek až stovek milionů.

  • Podle Deloitte byl ušlý zisk v roce 2018 mezi 88,5 až 124 miliony Kč. V roce 2021 to bude odhadem čtvrt miliardy.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 56 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy