Sankce jsou pomalé, ale fungují, stojí si za svým ekonomové
S tím souhlasí také Bartoň ze společnost Natland. Připouští, že na rozklížení celého hospodářství postupují sankce pomalu. "Ale postupují. Ruská ekonomika má malou schopnost nahradit zahraniční výrobu, je postavená na vývozu energií. A i to často skrze západní technologie," uvádí.
Firmám, které z Ruska utekly, Moskva už několikrát naznačila, že o zboží a technologie se připravit nehodlá. Ať už formou převzetí opuštěných západních podniků, nebo jejich napodobeninami třeba z asijských zemí. Analytici ale mají za to, že výsledek bude spíše pochybný.
"Vyhlídky ruské ekonomiky rozhodně nejsou optimistické. Jediný záchytný bod jsou exportní přebytky. Nicméně ve střednědobém horizontu Rusko nedostatek čipů a odstřižení od západních technologií citelně zabolí," domnívá se analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Bartoň dodává, že kromě nejzákladnějších výrobků a potravin se v celé ekonomice spíše vyprodávají sklady. "To chvilku může vydržet, ale většina závodů vyrábí v omezeném režimu, každému chybí nějaká součástka, která je nedostatková kvůli západním sankcím, a nelze tak rychle zdrojovat z Číny. Víme, co na Západě udělal s výrobou nedostatek čipů, a takových věcí 'jako čip' je ruská ekonomika plná," říká.
Také Stroukal je přesvědčen, že západní sankce vliv na Rusko mají. "Ruská ekonomika je na tom mizerně. Propadl se vývoz i dovoz, chybí technologie, rostou ceny. Rusové nelétají, necestují, zastavil se jim bankovní styk se světem. Sankce se dotkly jak bohatých, tak chudých Rusů, i když samozřejmě někteří z nejbohatších umí utéct čemukoliv. Rusko si nevede dobře, a čím déle bude trvat válka, tím hůře na tom bude," uzavírá ekonom.