Praha – Regulovaná složka ceny plynu stoupne pro příští rok v průměru o téměř 7,4 procenta. Oznámil to dnes Energetický regulační úřad. Tato část se na celkovém účtu domácností za zemní plyn podílí zhruba 23 procenty.
Za zdražení mohou dva faktory. Prvním je nadprůměrně teplá zima, a tudíž i nižší spotřeba plynu. "Náklady na provoz plynárenské soustavy zůstaly stejné, ale spotřeba se snížila, proto jsme museli započítat vzniklé ztráty do regulovaných cen na příští rok," vysvětluje mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.
Druhým faktorem je pak pětinásobný růst ceny za takzvanou službu flexibility neboli vyrovnávání přepravní soustavy, které si u vybraných dodavatelů plynu objednává provozovatel tuzemských plynovodů Net4Gas.
„Výsledná cena za přepravu plynu pro rok 2015 bez zjevného důvodu vzrostla o stovky milionů korun. V této souvislosti jsme se tudíž obrátili na antimonopolní úřad s žádostí o prošetření, zda v tomto případě nedošlo ke kartelové dohodě obchodníků nabízejících službu flexibility,“ říká předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Té se v uplynulých letech podařilo díky pravidelnému vypisování tendrů na tuto službu snížit náklady ze 180 na 65 milionů. Nyní se ale cena za flexibilitu najednou vyšplhala na 329 milionů korun.
"To, že se takovýmto způsobem zvýší cena za službu flexibility, nikdo opravdu nečekal," potvrzuje i jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.
Zvýšená rizika?
"Nabídkové ceny uchazečů v tendru na zajištění služby flexibility pro příští rok byly mnohem vyšší než v předchozích tendrech a u všech uchazečů byly velmi podobné. Proto se domníváme, že může jít o kartelovou dohodu," dodává Chvojka.
Zadavatel této zakázky, společnost Net4Gas, odůvodnila nárůst této složky za zúčastněné firmy zvýšenými riziky, vyvolanými situací na Ukrajině. "Tato obava se ale nenaplnila," upozorňuje mluvčí regulačního úřadu Chvojka.
Připlatí si hlavně Pražané
Nejvíce na teplou zimu a zdražení zmíněné služby doplatí Pražané, přesněji odběratelé v distribučním pásmu Pražské plynárenské. Regulovaná složka ceny plynu jim od ledna vzroste o 8,67 procenta. Domácnosti na území RWE GasNetčeká zdražení regulované části o 7,33 procenta. Podle množství odebraného plynu to znamená zdražení regulované složky o 125 do 412 korun za rok.
Naopak na distribučním území společnosti E.ON, tedy hlavně v jižních Čechách a části jižní Moravy, zlevní regulovaná část o 1,88 procenta. Před rokem ale právě zde tato část – oproti zbytku republiky – zdražila.
Samotný plyn nezdraží
Regulovaná část se na celkové ceně podílí jen necelou čtvrtinou. A díky tomu, že cena samotného plynu (určovaná vývojem na trhu a rozhodnutím dodavatelů) zůstane zhruba stejná, celkový účet by se lidem výrazně zvýšit neměl.
„Pokud nechají dodavatelé ceny za samotnou komoditu na letošní úrovni, mohla by celková cena pro domácnosti vzrůst o jedno až dvě procenta. U dodavatelů, kteří případně cenu plynu sníží, může tento pokles vykompenzovat zdražení regulované části a konečná cena se tudíž nezmění,“ odhaduje Vitásková.
„Je pravděpodobné, že řada obchodníků nebude cenu plynu měnit. Někteří mohou dokonce i mírně zlevnit, pokud nakoupili levněji,“ říká Gavor.
Zachování neregulované ceny plynu na současné úrovni už přislíbila například Pražská energetika. Měnit cenu nehodlá ani E.ON. „Poslední změna proběhla v listopadu 2012, to znamená, že již dva roky držíme cenu plynu stabilní,“ sdělil mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Cenu komodity u standardních produktů nezmění ani RWE. Zákazníci ale také v tomto případě mohou uspořit, pokud zvolí některý z produktů se zafixováním ceny na několik let.
Elektřina může zlevnit
U elektřiny klesne regulovaná část ceny pro příští rok v průměru o 1,2 procenta. Tato část se na celkovém účtu domácností za elektřinu podílí zhruba 55 procenty, tedy výrazněji než u plynu.
Spolu se započtením samotné komodity, takzvané silové elektřiny, o níž na základě vývoje trhu rozhodují samotní obchodníci, tak lidé ušetří stovky korun oproti letošnímu roku.