E.ON

E.ON od nového roku zdraží energie, většina klientů bude na cenovém stropu

Dodávky elektřiny a plynu zdraží od nového roku také energetická společnost E.ON. Stejně jako u ostatních dodavatelů bude většina zákazníků platit zastropované ceny energií. Klienti s běžnou spotřebou si tak měsíčně připlatí asi 300 korun měsíčně. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Uvedl to mluvčí firmy Roman Špěrňák. E.ON je s 1,4 milionu zákazníků druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku.

Zdražení elektřiny od příštího roku už oznámily například také ČEZ nebo Pražská energetika, chystají to i další dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností. Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. 

Zdroj: ČTK

Německý E.ON přestal kvůli válce na Ukrajině kupovat plyn od Gazpromu

Společnost E.ON se připojila k dalším energetickým firmám a začíná se odvracet od Ruska. Největší energetická společnost v Německu ve středu informovala, že přestala kupovat zemní plyn od obchodních firem ruského plynárenského gigantu Gazprom. Dodala, že její podíl v objemu 1,1 miliardy eur (27,2 miliardy korun), který drží v plynovodu Nord Stream 1, by mohl v důsledku ruské invaze na Ukrajinu ztratit hodnotu.

E.ON nemá žádné dlouhodobé smlouvy o dodávkách přímo s ruskými producenty, ale část plynu nakupuje od obchodních společností Gazpromu v Evropě. "Vzhledem k válce na Ukrajině jsme od těchto společností přestali odebírat nové objemy (plynu)," uvedl na tiskové konferenci šéf společnosti Leonhard Birnbaum.

Největší evropský provozovatel energetických sítí vlastní prostřednictvím svého penzijního fondu podíl 15,5 procenta ve společnosti Nord Stream 1. Plynovod je ve většinovém vlastnictví Gazpromu a tvoří hlavní trasu, kterou v současnosti proudí ruský plyn po dně Baltského moře do Německa.

Zdroj: ČTK
Pokračovat