Teplárny vrátí lidem přeplatky, pro příští rok ale zdraží

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 11. 2014 14:30
Domácnosti, které odebírají teplo z hnědouhelných tepláren, mohou očekávat zhruba pětiprocentní nárůst cen tepla.
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Loňská mírná zima i nadprůměrné teploty letos na podzim ušetří domácnostem napojeným na teplárny až tisíce korun za vytápění. Odhaduje to Teplárenské sdružení České republiky.

Průměrně by domácnosti díky teplému počasí mohly letos ušetřit tři až pět gigajoulů tepla. „S vyúčtováním za loňský rok tak mohou dostat na přeplatcích 1750 až 3000 korun,“ odhaduje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Konečné vyúčtování tepla za rok 2014 ale lidé obdrží až ke konci roku 2015, stejně jako v předchozích letech. Oproti cenám elektřiny nebo plynu totiž dodavatelé nemusí oznamovat konečné ceny předtím, než si lidé jejich službu „koupí“. Teplárny uvádějí jen předběžnou kalkulaci, výslednou cenu spočítají až zpětně, určitou dobu pak trvá i jejich zpracování Energetickým regulačním úřadem. Regulátor oznamuje definitivní ceny tepla až ve druhé polovině následujícího roku," potvrzuje analytik webu CenyEnegie.cz Petr Woff.

Přeplatky za letošní rok dokážou patrně vykompenzovat mírný nárůst cen tepla, který Teplárenské sdružení očekává pro příští rok. Konkrétní vývoj cen opět závisí hlavně na druhu paliva a řadě lokálních faktorů.

Jen mírné zdražení

Největší meziroční nárůst cen se očekává u tepláren spalujících hnědé uhlí. Podle Topolánka se zvýší do pěti procent. „Při průměrné spotřebě by mohly roční náklady na teplo z uhelných tepláren v příštím roce stoupnout asi o 300 až 500 korun,“ dodává.

Domácnostem, které odebírají teplo z plynových a černouhelných tepláren nebo tepláren spalujících biomasu (asi čtvrtina z 1,5 milionu domácností napojených na centrální zásobování teplem) se cena za teplo buď nezvýší vůbec, nebo vzroste jen mírně, maximálně však do tří procent.

Teplárenské sdružení oslovilo v rámci pravidelného průzkumu teplárny, které zásobují 167 měst a obcí, tedy skoro 1,2 milionu bytů. To představuje téměř čtyři pětiny z celkového počtu dálkově vytápěných bytů.

Teplo tvoří čtvrtinu nákladů domácností

Podle údajů Teplárenského sdružení činily v letošním roce náklady na teplo u domácností napojených na teplárny asi čtvrtinu veškerých nákladů na bydlení. Největší položku představovalo s 35,3 procenta nájemné. Asi pětinu nákladů představovala elektřina, dalších 15,3 procenta pak vodné.

Ještě v roce 1993 přitom bylo největší položkou právě teplo – dosahovalo 39,6 procenta nákladů na bydlení, zatímco nájem jen 30,7 procenta.

„U domácností napojených na soustavy zásobování teplem v bytových domech se podíl nákladů na vytápění v nákladech na bydlení dlouhodobě snižuje. Cena tepla postupně roste, ale tento nárůst je eliminován úsporami tepla v domácnostech,“ vysvětluje Topolánek.

Elektřina ani plyn nezdraží

A jak na tom budou ceny dalších energií? Dodavatelé elektřiny a plynu zatím své ceníky pro příští rok nezveřejnili. Učinit tak mají nejpozději do 30. listopadu.

Podle odhadů analytika webu CenyEnergie.cz Petra Woffa by měla cena za samotnou silovou elektřinu zůstat stejná jako v loňském roce, nebo mírně (maximálně o dvě procenta) zlevnit.

Podobná očekávání má také jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. "Celkově očekávám mírné snížení cen elektřiny a v menší míře i plynu v rozsahu od jednoho do tří procent," říká. Zdražovat by se rozhodně nemělo.

"Svoje ceny elektřiny pro rok 2015 už nám sdělili dodavatelé z opačných konců srovnávacího žebříčku. Nejlevnější prodejce zlevní samotnou energii o pět procent. Letošní nejdražší dodavatel mi prozradil, že neplánuje nic měnit," říká bez bližších detailů Woff.

Záležet bude také na tom, jak se změní cena regulované části elektřiny. Ta tvoří 55 procent celkové ceny a rozhoduje o ní Energetický regulační úřad. Jasno by mělo být na přelomu listopadu a prosince.

"Podle návrhů cenových rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny elektřiny pro rok 2015 se zdá, že úprava regulované části cen elektřiny by mohla mít relativně neutrální dopad, rozhodně ale nepůjde o nějaký pokles," předpokládá analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

"V případě plynu je v příštím roce pravděpodobná spíše cenová stagnace," myslí si Woff. "Některé plynárenské společnosti připouštějí, že mírně zdraží jen vybrané tarify," dodává.

"Tržní cena plynu by nemusela v příštím roce nějak růst. V evropských tržních cenách - a tím i českých cenách pro konečné zákazníky -  se může ale negativně projevit vliv měnového páru dolar/euro, respektive posílení dolaru vůči euru," vysvětluje Petr Hlinomaz.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy