Teplárny vrátí lidem přeplatky, pro příští rok ale zdraží

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 11. 2014 14:30
Domácnosti, které odebírají teplo z hnědouhelných tepláren, mohou očekávat zhruba pětiprocentní nárůst cen tepla.
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Loňská mírná zima i nadprůměrné teploty letos na podzim ušetří domácnostem napojeným na teplárny až tisíce korun za vytápění. Odhaduje to Teplárenské sdružení České republiky.

Průměrně by domácnosti díky teplému počasí mohly letos ušetřit tři až pět gigajoulů tepla. „S vyúčtováním za loňský rok tak mohou dostat na přeplatcích 1750 až 3000 korun,“ odhaduje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Konečné vyúčtování tepla za rok 2014 ale lidé obdrží až ke konci roku 2015, stejně jako v předchozích letech. Oproti cenám elektřiny nebo plynu totiž dodavatelé nemusí oznamovat konečné ceny předtím, než si lidé jejich službu „koupí“. Teplárny uvádějí jen předběžnou kalkulaci, výslednou cenu spočítají až zpětně, určitou dobu pak trvá i jejich zpracování Energetickým regulačním úřadem. Regulátor oznamuje definitivní ceny tepla až ve druhé polovině následujícího roku," potvrzuje analytik webu CenyEnegie.cz Petr Woff.

Přeplatky za letošní rok dokážou patrně vykompenzovat mírný nárůst cen tepla, který Teplárenské sdružení očekává pro příští rok. Konkrétní vývoj cen opět závisí hlavně na druhu paliva a řadě lokálních faktorů.

Jen mírné zdražení

Největší meziroční nárůst cen se očekává u tepláren spalujících hnědé uhlí. Podle Topolánka se zvýší do pěti procent. „Při průměrné spotřebě by mohly roční náklady na teplo z uhelných tepláren v příštím roce stoupnout asi o 300 až 500 korun,“ dodává.

Domácnostem, které odebírají teplo z plynových a černouhelných tepláren nebo tepláren spalujících biomasu (asi čtvrtina z 1,5 milionu domácností napojených na centrální zásobování teplem) se cena za teplo buď nezvýší vůbec, nebo vzroste jen mírně, maximálně však do tří procent.

Teplárenské sdružení oslovilo v rámci pravidelného průzkumu teplárny, které zásobují 167 měst a obcí, tedy skoro 1,2 milionu bytů. To představuje téměř čtyři pětiny z celkového počtu dálkově vytápěných bytů.

Teplo tvoří čtvrtinu nákladů domácností

Podle údajů Teplárenského sdružení činily v letošním roce náklady na teplo u domácností napojených na teplárny asi čtvrtinu veškerých nákladů na bydlení. Největší položku představovalo s 35,3 procenta nájemné. Asi pětinu nákladů představovala elektřina, dalších 15,3 procenta pak vodné.

Ještě v roce 1993 přitom bylo největší položkou právě teplo – dosahovalo 39,6 procenta nákladů na bydlení, zatímco nájem jen 30,7 procenta.

„U domácností napojených na soustavy zásobování teplem v bytových domech se podíl nákladů na vytápění v nákladech na bydlení dlouhodobě snižuje. Cena tepla postupně roste, ale tento nárůst je eliminován úsporami tepla v domácnostech,“ vysvětluje Topolánek.

Elektřina ani plyn nezdraží

A jak na tom budou ceny dalších energií? Dodavatelé elektřiny a plynu zatím své ceníky pro příští rok nezveřejnili. Učinit tak mají nejpozději do 30. listopadu.

Podle odhadů analytika webu CenyEnergie.cz Petra Woffa by měla cena za samotnou silovou elektřinu zůstat stejná jako v loňském roce, nebo mírně (maximálně o dvě procenta) zlevnit.

Podobná očekávání má také jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. "Celkově očekávám mírné snížení cen elektřiny a v menší míře i plynu v rozsahu od jednoho do tří procent," říká. Zdražovat by se rozhodně nemělo.

"Svoje ceny elektřiny pro rok 2015 už nám sdělili dodavatelé z opačných konců srovnávacího žebříčku. Nejlevnější prodejce zlevní samotnou energii o pět procent. Letošní nejdražší dodavatel mi prozradil, že neplánuje nic měnit," říká bez bližších detailů Woff.

Záležet bude také na tom, jak se změní cena regulované části elektřiny. Ta tvoří 55 procent celkové ceny a rozhoduje o ní Energetický regulační úřad. Jasno by mělo být na přelomu listopadu a prosince.

"Podle návrhů cenových rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny elektřiny pro rok 2015 se zdá, že úprava regulované části cen elektřiny by mohla mít relativně neutrální dopad, rozhodně ale nepůjde o nějaký pokles," předpokládá analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

"V případě plynu je v příštím roce pravděpodobná spíše cenová stagnace," myslí si Woff. "Některé plynárenské společnosti připouštějí, že mírně zdraží jen vybrané tarify," dodává.

"Tržní cena plynu by nemusela v příštím roce nějak růst. V evropských tržních cenách - a tím i českých cenách pro konečné zákazníky -  se může ale negativně projevit vliv měnového páru dolar/euro, respektive posílení dolaru vůči euru," vysvětluje Petr Hlinomaz.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy