Elektřina zlevní i letos, za plyn si ale domácnosti připlatí

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 26. 11. 2014 12:13
Energetický regulační úřad zveřejnil regulované ceny energií pro rok 2015. Na celkové ceně se tato část podílí 55 procenty u elektřiny a 23 procenty u plynu.
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Energetický regulační úřad zlevní pro příští rok regulovanou část ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 1,2 procenta. Regulovaná část se na celkovém účtu domácností za elektřinu podílí zhruba 55 procenty. Spolu se započtením samotné komodity, takzvané silové elektřiny, o níž na základě vývoje trhu rozhodují samotní obchodníci, tak lidé ušetří stovky korun oproti letošnímu roku.

Regulovaná část ceny zemního plynu naopak od ledna stoupne o téměř 7,4 procenta. "Je to způsobeno abnormálně teplou zimou, a tedy poklesem spotřeby. Zvýšila se také cena za přepravu - oproti letošnímu roku pětkrát," vysvětluje místopředseda Energetického regulačního úřadu Jan Nehoda. Regulovaná část se na celkové ceně zemního plynu podílí 23 procenty. „Pokud cena komodity zůstane na současné úrovni, vzroste lidem konečná cena o jedno až dvě procenta,“ předpokládá předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Definitivní ceny budou záviset až na cenících konkrétních dodavatelů. Ti by měli reagovat do konce týdne, protože podle zákona musí zveřejnit ceny za samotnou komoditu do konce listopadu.

Záleží na regionu

Nejvíce za elektřinu uspoří domácnosti v distribučním území společnosti E.ON, kde regulovaná složka ceny klesne o 2,6 procenta. Odběratelům na území Pražské energetiky klesne cena o 2,1 procenta. Nejméně pak ušetří domácnosti na území ČEZ distribuce - na regulované části jen 0,4 procenta.

„Domácnosti s běžnou spotřebou mohou na regulované části elektřiny ušetřit podle toho, na jakém jsou distribučním území, šest až 196 korun za rok. V případě těch, kteří akumulují, bude úspora činit dvacet až 208 korun. Lidé, kteří elektřinou i topí, ušetří od 255 do 282 korun,“ konkretizuje Nehoda.

Za plyn si pak nejvíce připlatí domácnosti na území Pražské plynárenské - regulovaná část ceny jim vzroste o 8,67 procenta. Více než sedmiprocentní nárůst pak zaznamenají zákazníci na území RWE GasNet. Naopak lidem na území skupiny E.ON klesne regulovaná část ceny plynu o 1,88 procenta.

"Domácnostem, které využívají plyn jen k vaření, vzroste regulovaná část ceny plynu o 125 korun za rok. Ti, kteří plynem také ohřívají vodu a topí, budou mít na účtech o 412 korun více. Rodinné domy si pak připlatí 568 korun," dodává Nehoda.

Kdo neuteče, může ušetřit

Jako první oznámila v úterý vývoj cen elektřiny pro příští rok Pražská energetika. Podle ředitele firmy Pavla Elise klesnou Pražanům ceny silové elektřiny v průměru o 2,5 procenta. Nepůjde ale o plošné zlevňování - k průměrnému poklesu přispívají různé akční tarify, k nimž se dostanou lidé, kteří se firmě upíší na dva roky.

Zákazníci Pražské energetiky mohou využít Podzimní nabídky, která garantuje až sedmiprocentní úsporu oproti základnímu tarifu. Úplnou novinkou je pak produkt Komfort+Neo. Domácnostem, které se upíší na dobu dvou let, slibuje od příštího roku průměrnou úsporu 5,5 procenta.

Zlevnit elektřinu pro všechny zákazníky neplánuje ani E.ON. Kdo ale využije nový produkt nazvaný Prémie, ušetří při dvouleté fixaci 13 procent na ceně silové elektřiny oproti standardním produktům. „Roční platba u domácnosti, která využívá energii pro svícení a provoz běžných spotřebičů, se meziročně sníží o zhruba 450 korun. Ještě více ušetří lidé, kteří elektřinou topí – v závislosti na jejich spotřebě a sazbě elektřiny zaplatí až o tři tisíce korun méně,“ říká mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.

V nejbližších dnech by měli zveřejnit ceníky i další velcí dodavatelé energií. Na ně bude navazovat řada těch alternativních dodavatelů, jejichž cena se odvíjí od ceníků konkurence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy