Nový blok Dukovan může stát až 160 miliard, dodavatel bude znám do tří let

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2019 18:48
Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany. | Foto: Jakub Plíhal

"Jádro je čistý zdroj, nemá emise a v tomto směru já tento názor, který je objektivní, prosazuji i v Bruselu," uvedl předseda vlády. Na plány Česka rozšířit současné jaderné elektrárny si u Evropské komise stěžuje rakouská spolková země Horní Rakousy. V říjnu se na ni obrátila s požadavkem, aby je prověřila.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš doplnil, že firma čeká od dodavatelů na stavbu nového dukovanského bloku až pět nabídek, z nichž každá bude mít 20 000 až 30 000 stran. "Poptávka by měla být připravena v červnu, bude mít řádově 5000 stran," uvedl ředitel. Tendr chce podle něj ČEZ vypsat v druhé polovině příštího roku, nabídky čeká v roce 2021. Cenu nového zdroje odhadl řádově mezi 140 až 160 miliardami korun. Finální částka vzejde z výsledků výběrového řízení, dodal.

Vypsání soutěže podle něj musí předcházet finální rozhodnutí o dodavatelském modelu. "Rámcová smlouva mezi státem a ČEZ je skoro připravena. Navazuje na ni prováděcí smlouva na první etapu, která by měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím," řekl Beneš.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v Česku se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v Česku.

Investorský model stavby nových jaderných bloků v Česku schválila vláda na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu.

Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy je dnes představený plán velmi optimistický. "Finský reaktor má zatím zpoždění deset let, francouzský zatím osm. Nevím, na čem je založen předpoklad, že dokončit nejsložitější stavbu světa, kterou nedokázala v termínu ani Francie ani Finsko, dokáže Česko. Země, která nezvládá dostavět dálniční síť," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy