Přehled: Pohlídejte si důležité termíny v osobních financích

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 1. 2019 7:09
Co a kdy zaplatit? Nabízíme přehled důležitých daňových termínů i těch, které se týkají například spoření či pojištění.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

První dny nového roku jsou ideální k revizi základních finančních produktů a služeb, které využíváme. A navíc se blíží doba daňových přiznání, na která je třeba se dobře připravit. 

Proto jsme s odborníky vytipovali důležité termíny v roce, díky kterým nutné platby zaplatíte včas. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Leden - nová pravidla u záloh na pojištění a daně

Projděte si důležité dny v roce, které mohou ovlivnit vaše osobní finance. 

31. ledna 2019

Silniční daň
Do tohoto data je nutné podat daňové přiznání za rok 2018 k silniční dani. Musí tak učinit podnikatelé, OSVČ a firmy, kteří využívají k účelům spjatým s podnikáním vozidlo. 

Daň z nemovitostí
Do konce ledna musí vlastník pozemku, nájemce pozemku, uživatel pozemku (není-li například vlastník pozemku znám), vlastník stavby, bytu nebo samostatného nebytového prostoru podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

"Podávají ho ti, kdo se v roce 2018 nově stali vlastníkem nějaké nemovitosti. Ale rovněž se na finanční úřad musí obrátit lidé, kteří už ve vlastnictví nemají žádnou nemovitost, protože ji v roce 2018 prodali nebo třeba darovali. Vlastníci nemovitosti už pak v dalším roce daňové přiznání podávat nemusí, je třeba si však hlídat splatnost daně k 31. květnu," upozorňuje daňová odbornice Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pozor: změny v zálohách na pojištění

Od ledna 2019 se mění výše záloh na zdravotní a sociální pojištění. Nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění činí 2208 Kč. Lhůta pro placení zdravotního pojištění zůstává stejná, a to do 8. dne následujícího měsíce. První zálohu za leden musí podnikatelé, OSVČ zaplatit do 8. února 2019.

Nová výše záloh na sociální pojištění je minimálně 2388 Kč. Osoby s vedlejší činností budou hradit minimálně 955 Kč. Rozhodná částka pro vedlejší výdělečnou činnost je stanovena na 78 478 Kč (v roce 2018 to bylo 71 950 Kč).

U tohoto pojištění však nově platí, že je nutné zálohu zaplatit do konce daného měsíce, tedy u první zálohy do konce ledna. Rozhodující je datum připsání na účet správy sociálního zabezpečení. Zároveň se ale v lednu platí ještě postaru záloha za prosinec 2018. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy