Osiřelé trdelníky. Procházka Prahou ukazuje, jak živoří turistický byznys bez turistů

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
23. 8. 2020 10:04
Hotely, restaurace, prodejci suvenýrů, noční kluby. To jsou jen některé z pražských podniků, které kvůli koronavirové krizi bojují o přežití. Redakce Aktuálně.cz se vydala do ulic, aby zjistila, jak se krize dotkla podniků v centru města. "Kdyby se ještě jednou udělalo jakékoliv omezení, tak okamžitě zavíráme, stejně jako polovina restaurací v centru Prahy," říká šéf restaurace na Starém Městě.
Restaurace Alcron
Restaurace Alcron | Foto: archiv Restaurace Alcron

Alcron propouští

Jelikož jsou podle Barčíka hotely v Praze jedněmi z nejzasaženějších pandemií koronaviru, krizi se nevyhnul ani slavný Alcron. 

Podle ředitele tohoto pětihvězdičkového hotelu poblíž Václavského náměstí Michala Choura je současná krize pro podniky v centru Prahy neudržitelná. Ačkoliv věří, že každý dobrý hospodář musí myslet na špatné časy a vytvářet rezervy, tak očekává, že současná situace potrvá alespoň do dubna 2021. 

"Ze strany obchodů a našich restaurací očekáváme meziroční pokles tržeb na úrovni 30-50 procent. U hotelu očekáváme obsazenost sníženou za celý rok o třetinu a pokles tržeb o pětinu. Obsazenost přitom pozitivně ovlivňují první dva měsíce roku, které probíhaly standardně," říká Chour. 

Při vypuknutí krize nejprve v Alcronu osekali nezbytné náklady, poté vedení začalo propouštět. "Počty zaměstnanců se snížily o 65 procent z původních 162 na 57. Zároveň jsme se snažili upravit nabídku restaurací tak, aby se mohla jídla vydávat s sebou. Podobně tomu bylo i s nabídkou koktejlů," doplňuje Chour. 

Situace se podle něj od září ještě zhorší s tím, jak děti nastoupí do školy a očekává tak další snižování obsazenosti i větší propad cen. "Cenová sezonnost vymizela s tím, odpadly segmenty skupinových rezervací. Tam se řadí jak turistické zájezdy, tak konference," dodává Chour.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy