Restaurace v pražském Obecním domě neustála tlak koronaviru. Po dvaceti letech končí

Domácí Domácí
19. 6. 2020 19:01
Francouzská restaurace Art Nouveau, která přes dvacet let sídlila v pražském Obecním domě, ukončila provoz. Podnik neustál situaci kolem pandemie koronaviru. Restauraci živili především turisté, jejichž příliv ustal, když na začátku krize Česko uzavřelo hranice. Velkou ránou bylo pro podnik vládní nařízení z půlky března o povinném uzavření restaurací.
Foto: Foto HN – Radek Vebr

Provozovatel restaurace, pražská firma French-Rest, nyní proto sama na sebe podala insolvenční návrh. Informoval o tom server iHNed.cz.

Podnik v návrhu uvádí, že více než 70 věřitelům dluží celkem 13,7 milionu korun. Ještě loni přitom French-Rest utržil bezmála 132 milionů korun a dosáhl provozního zisku ve výši 2,4 milionu. Přes polovinu zmíněného dluhu společnost dluží na mzdách svým zaměstnancům, další čtvrtinu představují neuhrazené odvody a pak závazky vůči menším věřitelům.

Podle insolvenčního návrhu byly pro firmu státní úvěrové programy Covid I a II "nepoužitelné". "Naopak Covid III již nebylo možné využít z důvodu neochoty bank půjčovat restauraci jakožto silně rizikové skupině podnikatelů."

Společnost tak požaduje kompenzaci od státu ve výši 27,5 milionu korun. "Jde o vzniklou škodu, která byla prozatímně vyčíslena v rozsahu 80 procent obvyklého zisku firmy za dané postižené období 14. 3. 2020 - 25. 5. 2020. Výše 80 procent zohledňuje i možnou odchylku s tím, že kdyby stát přistoupil ke kompenzaci škod byť jen zčásti, dlužník by nadále provozoval svůj podnik a nedostal by se do úpadku," uvádí French-Rest v návrhu insolvence.

Společnost před krizí zaměstnávala kolem stovky lidí, nyní jich má už jen čtrnáct. Právě zaměstnanci představují největší skupinu věřitelů French-Restu. Firma na mzdách a odstupných za květen dluží celkem 7,4 milionu korun. Zhruba pětinu z této sumy je prý ale schopná proplatit, protože v krizi čerpala z programu Antivirus. V něm stát podnikům přispívá na mzdy, aby v pandemii zamezil masivnímu propouštění.

Restauraci položil také vysoký nájem

Restaurace, kterou vlastní podnikatelé Jan Filip a Jan Štěpánek, vedle koronavirových omezení doplatila i na vysoký nájem, který musela v Obecním domě platit. Pronájem prostor v secesním paláci dosud firmu každý čtvrtrok vyšel na 4,5 milionu korun. Vlastník Obecního domu prý restauraci do budoucna přislíbil slevu, přesto ale podnik podle insolvenčního návrhu není schopný platit kvůli chybějící turistické klientele. Restaurace proto ke konci května v Obecním domě skončila.

Nyní jsou její bývalé prostory uzavřené a nejspíše je obsadí nový nájemce. Tím by měla být společnost Vyšehrad 2000, která v Obecním domě už provozuje kavárnu. Podle nápisu za oknem bývalého Art Nouveau se na jeho místě nová restaurace Vyšehradu 2000 otevře koncem července.

Majitele zkrachovalého French-Restu se zatím HN nepodařilo zastihnout. Advokát Václav Jindra, který firmu v insolvenčním řízení zastupuje, redakci řekl, že se k věci vyjádří v pondělí.

Video: Český nápad má zachránit světový turismus: Investor málem přišel o ucho, říká Zychová.

Na začátku krize nám padla čísla na nulu a byla to pohroma. Potvrdilo se ale, že bezkontaktní recepce je cesta, líčí šéfka startupu MyStay. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy