Praha - Postavení zákazníků výrazně posílí v situacích, které s sebou přinesla liberalizace trhu s energiemi s tvrdým a občas i nefér bojem dodavatelů o klienty.
Dodavatelé energií budou mít například nově povinnost lidem doručit změny cen a tarifů, čímž pro zákazníka automaticky vznikne právo od smlouvy odstoupit.
Pro zákazníka se také zásadně zjednoduší a zpřehlední řešení sporů a nesnází na trhu s energiemi. Pod Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž přejdou kompetence, které dosud měla Státní energetická inspekce. Zákazník se tak podle ERÚ "domůže rozhodnutí rychlejší a levnější cestou než prostřednictvím soudu."
Umožní to novela energetického zákona, kterou minulý týden schválil po Poslanecké sněmovně i Senát, a která do českého práva zavádí směrnice EU. K platnosti normě schází už jen podpis prezidenta Václava Klause.
Dopad bude mít novela zřejmě i na samotný trh, protože podle expertů bodou lidé měnit dodavetele energie ještě častěji, než dosud.
Novela ale také mimo jiné počítá třeba s kompenzacemi pro provozovatele obnovitelných zdrojů, které budou muset být dočasně odpojeny třeba kvůli hrozícímu přetížení sítě.
Na českého zákazníka myslí za poslance EU
"Spotřebitelé budou stále více přecházet k jiným dodavatelům energií, protože změna dodavatele bude opět o něco jednodušší," dodává Kamil Ouška, předseda představenstva a generální ředitel Europe Easy Energy.
"Bude například možné do jednoho měsíce odstoupit od smluv, které byly uzavřeny mimo obchodní prostory obchodníka, což značně napomůže řešení problematických situací spojených s 'podomním prodejem' neseriozními partnery," doplňuje Luděk Hora, předseda představenstva a ředitel společnosti Elimon.
"Také posílení kompetencí Energetického regulačního úřadu vnímáme jako velmi zásadní změnu, která může přinést mnoho pozitivního," hodnotí novelu například Michal Eisner, provozní ředitel Energetického Centra, jednoho z alternativních dodavatelů energií.
Pro spotřebitele to sice zajímavě nezní, některým z nich ale přesun pravomocí ze Státní energetické inspekce na Energetický regulační úřad v budoucnu výrazně usnadní život.
Vyřizování zrychlí, místo dvou úřadů bude jeden
Jak regulaci tak kontrolu bude totiž napříště vykonávat jeden úřad místo dvou. Podle mluvčí ERÚ Jarmily Lehnerové to dosud působilo jen zmatky, lidé se obraceli na jeden úřad s problémy v kompetenci toho druhého a naopak.
"To způsobovalo časovou prodlevu při řešení problémů a často nepochopení stěžovatele, proč je třeba takto postupovat," vysvětluje Lehnerová.
Nově bude ERÚ řešit i podněty týkající se nekalých praktik a nedostatečného informování o cenách v energetice. Zabývat se tak bude i stížnostmi na praktiky podomních prodejců.
Postavení spotřebitele v těchto situacích přitom novela výrazně posiluje. Řeší například případy, kdy dodavatel jednostranně mění ceny nebo smluvní podmínky.
"Nově bude dodavatelům elektřiny či plynu uložena povinnost tyto změny zákazníkům doručit - nikoli jen informovat prostřednictvím internetových stránek nebo jiným neurčitým způsobem, jako je tomu v současné době," vysvětlila mluvčí ERÚ.
"Zákonem bude přiznáno právo zákazníka v těchto případech od smlouvy odstoupit," dodala Jarmila Lehnerová.
Mohlo to být i lepší, ombudsman ale neuspěl
Novela také omezí možnosti dodavatele jednostranně upravovat zálohové platby, ERÚ bude také řešit spory o nedoplatky a přeplatky, nebo o tom, zda při odstupování a vypovídání smluv tyto trvají nebo byly ukončeny.
Práva zákazníka však mohla být posílena ještě podstatně víc. Ombudsman Pavel Varvařovský se do novely snažil prosadit i to, aby při sporu o úhradu faktur za energii měl dodavatel povinnost zákazníka informovat, že tyto spory řeší ERÚ. Navrhoval také, aby licencovaný distributor nesměl zákazníka po určitou dobu odpojit od energie, dokud ERÚ spor nevyřeší. Nic z toho ale zákonodárci neschválili.
Novela ale zavádí i další povinnosti. Pro elektrárenské a plynárenské firmy je to třeba povinnost zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně, informovala ČTK.
Od příštího roku budou obchodníci s energiemi muset platit regulačnímu úřadu poplatky ve výši dvě koruny za každou megawatthodinu u elektřiny a jednu korunu za megawatthodinu u plynu. "Výrazný vliv na cenu energií by to mít nemělo," tvrdí Kamil Ouška z Europe Easy Energy.
Ostatní pravidla mají platit měsíc po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.
Za odpojení obnovitelných zdrojů budou kompenzace
Předsedu ERÚ bude nově jmenovat prezident na návrh vlády, funkční období šéfa úřadu bude šestileté. Norma řeší také roli ERÚ při udělování státní autorizace na výstavbu nových elektráren.
Novela také ukládá výrobcům elektřiny, aby své provozy vybavili zařízením, které umožní je na dálku odpojovat od sítě. Tato povinnost se ale nebude vztahovat na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do deseti megawatt, včetně průtokových vodních elektráren, které byly uvedeny do provozu do roku 2000.
Sněmovna do novely zařadila kompenzace dodavatelům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud je provozovatel přenosové soustavy odpojí kvůli situaci v síti, bude jim muset vyplatit náhradu za neodebrané množství elektřiny.
Výše kompenzací se odhaduje na 50 milionů korun ročně. Podle předkladatele zákona ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS) budou "velmi minimální".
Části senátorů vadilo, že zákonem bude zrušena povinnost dodavatelů teplé vody instalovat na patě každého domu příslušné měřiče. Podle dosavadního zákona je museli dodavatelé instalovat nejpozději do letošního 1. září.