Smetanito není parazit, Apetito u soudu neuspělo

Tomáš Fránek
19. 4. 2013 10:56
Spor velkých výrobců o značku sýrů je největším bojem o název výrobku v Česku
Foto: TPK

BrnoSýr s názvem Smetanito neklame zákazníky v České republice a neparazituje na taveném sýru Apetito. Po pěti letech sporů dvou velkých francouzských mlékáren to potvrdil Městský soud v Praze.

Jde o další verdikt v řadě sporů týkajících se Apetita, taveného sýru z dob socialistického Československa. Značky, o kterou se v Česku zatím strhl největší a nejdelší boj. Jde o desítky milionů korun, které lidé v Česku za oblíbené sýry utratí.

Foto: smetanito.cz

Apetito vyrábí hodonínská mlékárna TPK patřící francouzskému koncernu Bongrain. Smetanito produkuje společnost Bel Sýry Česko ovládaná francouzskou firmou Fromageries Bel. Ta až do roku 2005 v Želetavě vyráběla právě sýry Apetitto, po zákazu od soudu pak přešla na značku Smetanito s dovětkem, že se jedná o nástupce Apetitta.

-ito je jen jedno

Podle společnosti TPK ale Smetanito klame spotřebitele, parazituje a napodobuje sýry Apetito. Zástupcům hodonínské mlékárny vadilo hned několik skutečností.

Výhrady měli mimo jiné ke koncovce -ito, která má být podle TPK charakteristická právě a výhradně pro Apetito. „Značka Smetanito může být vnímána jako náš další výrobek," uvedli zástupci firmy. Vadil jim například také podobný obal.

Úřad průmyslového vlastnictví ale námitky odmítl. Podle expertů nejsou obě značky nijak podobné, lidé si je v obchodech nespletou.

Společnost TPK se proto obrátila na soud. A po kolečku přes Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud se spor kvůli zjištění formálních chyb v rozhodnutí vrátil znovu do Prahy.

Lidé nečtou pozpátku

Městský soud však nyní konstatoval, že značka Smetanito na známém názvu Apetito neparazituje. Podle soudců je třeba značku Smetanito považovat za originální název, který si zaslouží ochranu.

Námitky ohledně shodných posledních tří písmen v názvu (ito) soud odmítl. „Není možné od spotřebitele očekávat, že bude číst pozpátku, tedy zprava doleva," rozhodli soudci s tím, že nejde o žádnou originální koncovku značky Apetito.

Důvodem pro odmítnutí ochrany značky Smetanito není podle soudu ani to, že výrobce užil v názvu výrobku jednu ze surovin, kterou využívá - smetanu. „Znamená to, že značky si nejsou podobné ani slovním základem ani koncovkou," uvedli soudci s tím, že ochraně názvu Smetanito tedy nic nebrání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy