Smetanito není parazit, Apetito u soudu neuspělo

Tomáš Fránek
19. 4. 2013 10:56
Spor velkých výrobců o značku sýrů je největším bojem o název výrobku v Česku
Foto: TPK

BrnoSýr s názvem Smetanito neklame zákazníky v České republice a neparazituje na taveném sýru Apetito. Po pěti letech sporů dvou velkých francouzských mlékáren to potvrdil Městský soud v Praze.

Jde o další verdikt v řadě sporů týkajících se Apetita, taveného sýru z dob socialistického Československa. Značky, o kterou se v Česku zatím strhl největší a nejdelší boj. Jde o desítky milionů korun, které lidé v Česku za oblíbené sýry utratí.

Foto: smetanito.cz

Apetito vyrábí hodonínská mlékárna TPK patřící francouzskému koncernu Bongrain. Smetanito produkuje společnost Bel Sýry Česko ovládaná francouzskou firmou Fromageries Bel. Ta až do roku 2005 v Želetavě vyráběla právě sýry Apetitto, po zákazu od soudu pak přešla na značku Smetanito s dovětkem, že se jedná o nástupce Apetitta.

-ito je jen jedno

Podle společnosti TPK ale Smetanito klame spotřebitele, parazituje a napodobuje sýry Apetito. Zástupcům hodonínské mlékárny vadilo hned několik skutečností.

Výhrady měli mimo jiné ke koncovce -ito, která má být podle TPK charakteristická právě a výhradně pro Apetito. „Značka Smetanito může být vnímána jako náš další výrobek," uvedli zástupci firmy. Vadil jim například také podobný obal.

Úřad průmyslového vlastnictví ale námitky odmítl. Podle expertů nejsou obě značky nijak podobné, lidé si je v obchodech nespletou.

Společnost TPK se proto obrátila na soud. A po kolečku přes Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud se spor kvůli zjištění formálních chyb v rozhodnutí vrátil znovu do Prahy.

Lidé nečtou pozpátku

Městský soud však nyní konstatoval, že značka Smetanito na známém názvu Apetito neparazituje. Podle soudců je třeba značku Smetanito považovat za originální název, který si zaslouží ochranu.

Námitky ohledně shodných posledních tří písmen v názvu (ito) soud odmítl. „Není možné od spotřebitele očekávat, že bude číst pozpátku, tedy zprava doleva," rozhodli soudci s tím, že nejde o žádnou originální koncovku značky Apetito.

Důvodem pro odmítnutí ochrany značky Smetanito není podle soudu ani to, že výrobce užil v názvu výrobku jednu ze surovin, kterou využívá - smetanu. „Znamená to, že značky si nejsou podobné ani slovním základem ani koncovkou," uvedli soudci s tím, že ochraně názvu Smetanito tedy nic nebrání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy