Česká Praga v ohrožení. Spletou si nás, zaútočila Prada

Tomáš Fránek
29. 10. 2012 5:00
Světoznámé módní impérium neúspěšně protestovalo proti české značce Praga
Ilustrační foto (Prada).
Ilustrační foto (Prada). | Foto: Prada

Praha - Světoznámé módní impérium Prada neuspělo v Česku s protesty proti značce Praga, kterou mají lidé v tuzemsku spojenu především s "nezničitelnými" automobily.

Česká Praga je sice historicky spojena především s automobily, stejnojmenná firma ale nedávno požádala také o ochranu této značky pro pracovní oděvy a rukavice.

A to se nelíbilo módnímu domu Prada, který má hlavní sídlo v italském Miláně a obchody po celém světě. Jeho značka patří mezi sto nejcennějších značek na světě.

Těží z našeho věhlasu

Podle zástupců společnosti Prada si lidé mohou obě značky plést, a Praga tak bude těžit z věhlasu italské společnosti.

"Označení se liší toliko v první hlásce druhé slabiky (a nikoli v celé slabice), a proto je jejich podobnost vysoká," uvedli zástupci Prady ve stížnosti zaslané českému Úřadu průmyslového vlastnictví.

Ten ale stížnost odmítl a rozhodl, že Praga má nárok na samostatnou existenci a ochranu i pro pracovní oděvy a kombinézy. Úřad potvrdil, že Prada v Česku pro svoje značky získala ochranu v roce 1997 a nedá se zpochybnit, že lidé Pradu znají.

"Významnější část veřejnosti tento výraz vnímá jako synonymum luxusní značkové módy, k čemuž mohl přispět román Ďábel nosí Pradu, a zejména jeho úspěšné filmové zpracování," uvedl v rozhodnutí šéf Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Kratochvíl.

Lidé v Česku podle úřadu ale také už 80 let znají značku Praga, především si ji spojí s nákladními auty. Obě značky by si tedy neměli plést.

Retrogalerie: Praga V3S a další nákladní vozy z dob socialismu

Téměř stoletá tradice

"Značná část veřejnosti si označení Praga vyloží jako další z řady již přes 80 let existujících označení pro výrobky spojené s automobilovým průmyslem. Přitom je běžné, že mezi takové výrobky nejsou počítány pouze automobily a jejich součásti jako takové, ale běžně též různé doplňky včetně například speciálních oděvů," rozhodl úřad.

"Ačkoliv byla shledána shoda nebo podobnost výrobků, nebyla shledána pravděpodobnost jejich záměny," uvedl šéf úřadu v rozhodnutí.

Praga je bývalý český výrobce automobilů, motocyklů, autobusů, trolejbusů, letounů, tanků a převodovek. Výroba osobních aut skončila v roce 1947. V červnu roku 2006 koupila značku z konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti Praga Čáslav britská firma International Truck Alliance s úmyslem od roku 2007 vyrábět nákladní vozy se jménem Praga v polském Lublině.

Italskou firmu Prada založil v roce 1913 Mario Prada jako prodejce kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes je globálním módním impériem. Po celém světě prodává oděvy a módní doplňky pod značkou Prada a trendové modely pod značkou Miu Miu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 32 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy