Předstíráte práci? Důvod k okamžité výpovědi, řekl soud

Tomáš Fránek
15. 1. 2013 10:45
Důležitý verdikt: Jde o přímý útok na majetek zaměstnavatele, stejně jako krádež
Foto: Profimedia.cz

Brno - Lidé, kteří podvádějí svého zaměstnavatele a jenom předstírají, že jsou v práci, musí počítat s tvrdým trestem. Takový podvod je totiž útokem na majetek zaměstnavatele a lze za něj dostat okamžitou výpověď.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud ve sporu o výpověď pro manažera pražské společnosti Betonbau. Tento verdikt občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu v Brně na svém lednovém jednání zařadilo do Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek. Ty jsou vodítkem i pro posuzování podobných případů.

Situace, kdy lidé pouze předstírají, že jsou v práci, ale přitom se věnují vlastním záležitostem, je podle soudu srovnatelná s přímým útokem na majetek zaměstnavatele, jako je například krádež.

„Je to tak významná okolnost, že zpravidla již sama o sobě postačuje pro závěr o porušení povinnosti zaměstnance vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem," konstatoval Nejvyšší soud.

Jasný podvod

Zaměstnanec se podle firmy provinil tím, že ráno sice přišel do práce a nástup stvrdil podpisem, poté ale na celý den pracoviště opustil a pohyboval se v místě svého bydliště. Vrátil se až ke konci pracovní doby, aby svůj odchod z práce znovu potvrdil podpisem.

Firma se - i s ohledem na to, že šlo o velmi dobře placeného manažera, který měl pobírat až 70 tisíc korun - rozhodla pro okamžitou výpověď.

V následném sporu, který trval tři roky, zpočátku rozhodly soudy ve prospěch zaměstnance - nejdříve Obvodní pro Prahu 10 a poté Městský soud v Praze. Podle nich byla okamžitá výpověď příliš radikální řešení. „Šlo o ojedinělé pochybení a porušení pracovních povinností, které měla firma postihnout jiným způsobem, na který zákoník práce pamatuje," uvedl Městský soud v Praze s tím, že manažer měl dostat například písemnou výstrahu.

Firma se ale obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud. Argumentovala, že nešlo o prostou jednodenní neomluvenou nepřítomnost v práci, ale o celodenní neplnění pracovních úkolů, které přitom bylo zaměstnancem v manažerské pozici vědomě vykázáno jako odpracovaná pracovní doba.

A Nejvyšší soud tomuto dovolání vyhověl a zrušil předchozí verdikty, podle nichž byla okamžitá výpověď neplatná.

Podle soudců totiž neexistuje žádná pochybnost o tom, že manažer skutečně pouze předstíral přítomnost v práci, a porušil tak svoje povinnosti. A i když soudy mají při rozhodování v podobných sporech přihlížet i k tomu, zda zaměstnanec porušuje svoje povinnosti opakovaně, v tomto případu bylo podstatné skutečně hrubé porušení pravidel.

Nezákonné snížení majetku firmy

Muž se totiž svým počínáním podle Nejvyššího soudu pokusil získat na úkor zaměstnavatele konkrétní výhodu - mzdu za práci, kterou nevykonal. Tím vlastně úmyslně usiloval o nezákonné snížení majetku zaměstnavatele.

„Jinak řečeno, dopustil se útoku na majetek svého zaměstnavatele," rozhodli soudci. A za takový útok je možné podle Nejvyššího soudu jednoznačně dát výpověď.

„Útok na majetek zaměstnavatele, ať už přímý (například krádeží, poškozováním, zneužitím a podobně), nebo nepřímý (například pokusem odčerpat část majetku zaměstnavatele bez odpovídajícího protiplnění - jako v této projednávané věci), představuje tak významnou okolnost, že zpravidla již sama o sobě postačuje pro závěr o porušení povinnosti zaměstnance zvlášť hrubým způsobem," konstatovali soudci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy