Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let

Petr Kučera Petr Kučera
28. 12. 2011 6:00
Novela zákoníku práce: Odstupné bude záviset na délce zaměstnání
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracují méně než dva roky, dostanou nižší odstupné. Vyplývá to z novely zákoníku práce, která začíná platit od ledna 2012.

Minimální odstupné dosud činí tři měsíční mzdy nezávisle na délce pracovního poměru. Nově bude vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Kdo je u firmy méně než rok, dostane povinně odstupné jen ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval rok až dva, dostane dva měsíční platy. A teprve lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, dostanou tříměsíční odstupné.

Zákoník práce stanoví jen minimální výši odstupného. Zaměstnavatel se teoreticky může rozhodnout vyplatit vyšší částku, případně tato povinnost vyplývá z pracovní smlouvy.

Na samotné povinnosti platit odstupné se nic nezmění. Nadále tedy náleží při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů - a to jak při výpovědi dané zaměstnavatelem, tak i při dohodě.

Rozlišení délky odstupného nebo výpovědní doby funguje v některých evropských státech včetně Německa, Rakouska, Polska či Slovenska.

Podobné odstupňování už uplatňoval socialistický zákoník práce v letech 1966 až 1988. Týkalo se však výpovědní doby, nikoliv odstupného, přičemž rozhodující nebyla délka pracovního poměru, ale věk zaměstnance. Čím byl zaměstnanec starší, tím byla delší i výpovědní doba.

Výpovědní doba se nemění

Na délce a počítání výpovědní doby se podle návrhu nic nezmění. Nadále tedy zůstane ze zákona dvouměsíční, přičemž se začíná počítat od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi.

Od ledna 2012 však přibyde nový výpovědní důvod. Zaměstnavatelé mohou dát výpověď lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší lékařem stanovený režim při nemocenské.

Ministerstvo původně navrhovalo také jednodušší výpovědi lidem, s jejichž výsledky není zaměstnavatel spokojen. Od této změny ale po připomínkách odborů ustoupilo a do konečného návrhu nezařadilo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenský soud poslal stíhaného spolumajitele Penty Haščáka do vazby

Soud na Slovensku poslal do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a z praní špinavých peněz. Haščák podal proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na rozhodnutí odvolacího soudu bude čekat ve vazbě.

před 53 minutami

Jednání o brexitu jsou opět ve slepé uličce, Británie s EU nenalezla shodu

Intenzivní jednání o dohodě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií, nedospěla ani po týdnu k dohodě a budou přerušena. V sobotu odpoledne bude o stávající situaci hovořit předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Pozastavení rozhovorů kvůli přetrvávajícím "výrazným rozdílům" v pohledu na některé otázky večer oznámili hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier a jeho britský protějšek David Frost.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy