Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let

Petr Kučera Petr Kučera
28. 12. 2011 6:00
Novela zákoníku práce: Odstupné bude záviset na délce zaměstnání
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracují méně než dva roky, dostanou nižší odstupné. Vyplývá to z novely zákoníku práce, která začíná platit od ledna 2012.

Minimální odstupné dosud činí tři měsíční mzdy nezávisle na délce pracovního poměru. Nově bude vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Kdo je u firmy méně než rok, dostane povinně odstupné jen ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval rok až dva, dostane dva měsíční platy. A teprve lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, dostanou tříměsíční odstupné.

Zákoník práce stanoví jen minimální výši odstupného. Zaměstnavatel se teoreticky může rozhodnout vyplatit vyšší částku, případně tato povinnost vyplývá z pracovní smlouvy.

Na samotné povinnosti platit odstupné se nic nezmění. Nadále tedy náleží při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů - a to jak při výpovědi dané zaměstnavatelem, tak i při dohodě.

Rozlišení délky odstupného nebo výpovědní doby funguje v některých evropských státech včetně Německa, Rakouska, Polska či Slovenska.

Podobné odstupňování už uplatňoval socialistický zákoník práce v letech 1966 až 1988. Týkalo se však výpovědní doby, nikoliv odstupného, přičemž rozhodující nebyla délka pracovního poměru, ale věk zaměstnance. Čím byl zaměstnanec starší, tím byla delší i výpovědní doba.

Výpovědní doba se nemění

Na délce a počítání výpovědní doby se podle návrhu nic nezmění. Nadále tedy zůstane ze zákona dvouměsíční, přičemž se začíná počítat od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi.

Od ledna 2012 však přibyde nový výpovědní důvod. Zaměstnavatelé mohou dát výpověď lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší lékařem stanovený režim při nemocenské.

Ministerstvo původně navrhovalo také jednodušší výpovědi lidem, s jejichž výsledky není zaměstnavatel spokojen. Od této změny ale po připomínkách odborů ustoupilo a do konečného návrhu nezařadilo.

 

Právě se děje

Další zprávy