Dokdy si vybrat zbytek dovolené? Už vám ji neproplatí

Petr Kučera Petr Kučera
6. 11. 2012 17:09
Od roku 2012 se mírně změnila pravidla pro čerpání dovolené. Novela zákoníku práce upřednostnila skutečné čerpání dovolené, a tedy odpočinek zaměstnance. Proplacení nevybrané dovolené je omezeno.
Sardinie, pláž, ilustrační foto
Sardinie, pláž, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Pravidla pro vyčerpání zbytku dovolené se od roku 2012 opět změnila, přestože nejde o tak zásadní novinky, jako přinesl rok 2004.

Zákonná úprava na jednu stranu zpřísnila, zároveň však přinesla zaměstnancům i příjemnější novinku.

Novela zákoníku práce, účinná od roku 2012, ještě více upřednostnila skutečné čerpání dovolené, a tedy odpočinek zaměstnance. Omezila proplácení nevyčerpaného volna.

Důraz na skutečné čerpání dovolené a odpočinek zaměstnance nepochází primárně od české vlády, ale vyplývá z předpisů Evropské unie, které členské země přebírají.

Na základní délce zákonného nároku na dovolenou - čtyři týdny - ani na dalších hlavních pravidlech (zejména že rozhodující slovo při určení termínu má zaměstnavatel) se nic nemění.

Nejpozději do konce dalšího roku

I nadále v zásadě platí, že zbytek nevyčerpané dovolené lze v praxi převést do následujícího roku a vyčerpat do jeho konce, pokud se na tom obě strany shodnou. Například dovolenou za rok 2012 si tedy zaměstnanec musí vybrat do konce roku 2013.

Zákoník práce sice stanoví, že dovolená by měla být vybrána ještě v roce, za který náleží. Nicméně nadále umožňuje převod do dalšího roku v případě, že včasnému vyčerpání "brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele" - pod tím si lze v praxi představit téměř cokoliv, pokud to pracovník nebo firma dokážou obhájit.

Vyčerpat, ne proplatit

Povinné čerpání zbytku volna do konce následujícího roku se dosud týkalo jen základního rozsahu dovolené, tedy v zásadě čtyř týdnů. Nevyčerpanou dovolenou nad tento limit (tedy typicky pátý týden dovolené z předchozího roku) si mohl zaměstnanec nechat proplatit.

Od ledna 2012 ale nově platí, že ani tento "nadstandardní" zbytek dovolené nepůjde proplatit. Zaměstnanec jej tedy musí vyčerpat do konce následujícího roku.

Proplatit zbytek dovolené lze nadále jen při skončení pracovního poměru.

Více času na výběr termínu

Mění se také termín, k němuž musí být rozhodnuto o dočerpání zbytku dovolené z předchozího roku.

Dosud platilo, že zaměstnavatel musel určit čerpání - v lepším případě dohodou se zaměstnancem - nejpozději do konce října následujícího roku. Pozor, jde jen o rozhodnutí, nikoliv samotné čerpání. Jestliže tak neučinil, musel zaměstnanec povinně čerpat zbytek dovolené hned od 1. listopadu.

Od letošního roku nově platí, že zaměstnavatel musí určit čerpání zbytku dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku.

Neučiní-li tak, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec (musí to však oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se obě strany nedohodnou jinak).

I nadále nicméně přitom platí, že samotné dočerpání je možné až do konce roku. Z října na červen se tedy zkracuje jen termín pro rozhodnutí.

Cílem je, aby zaměstnanci zůstala k dispozici delší doba - hlavně zahrnující i letní prázdniny - na dočerpání zbytku volna.

Nemusíte si všechno vybrat

Hlavní slovo má tedy zaměstnavatel, který termín dovolené určuje. Pokud stanoví, že si lidé musí vybrat zbytek letošní dovolené opravdu do konce roku, nezbývá než se podřídit - jestliže tomu nebrání překážky v práci na straně zaměstnance (typicky pracovní neschopnost).

Zaměstnavatel však nemá pravdu, pokud tvrdí, že povinné vyčerpání zbytku letošní dovolené do konce roku vyplývá ze zákoníku práce. V praxi totiž záleží hlavně na firmě, zda s odkazem na "vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele" umožní převod zbytku dovolené do následujícího roku. O termínu, v němž si zaměstnanec tento zbytek dovolené z roku 2012 vyčerpá, pak musí firma rozhodnout nejpozději do konce června 2013 s tím, že samotné čerpání může proběhnout kdykoliv do konce roku 2013.

Pouze kdyby zaměstnavatel takový odklad jednostranně nařídil a zaměstnanec s ním nesouhlasil, musel by existenci vážných provozních důvodů prokazovat kontrole z inspektorátu práce.

Do konce letošního roku nicméně musí být vždy vyčerpán případný zbytek loňské dovolené, tedy z roku 2011. Ten může být proplacen jen v případě, že zaměstnanci končí pracovní poměr.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy