Kino v práci a všude květiny? Absurdní povinnost skončí

Petr Kučera Petr Kučera
13. 3. 2011 18:00
Ze zákoníku zřejmě vypadne povinnost, která detailně upravuje péči o zaměstnance
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Schenker

Praha - Víte, že zaměstnavatel je povinen zlepšovat vzhled pracovišť nebo vytvářet podmínky pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců?

To není citace ze socialistického zákoníku práce vzniklého v roce 1965, ale z nyní platného zákoníku, prosazeného v roce 2006 sociálními demokraty a komunisty.

Současná vládní koalice chce tuto málo známou a v praxi často neplněnou povinnost zrušit. V novele zákoníku práce, která má platit od roku 2012, to mimo jiné navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Kultura nutná k bezpečnosti práce

Podle dosavadního zákoníku jsou zaměstnavatelé povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce.

Výslovně uvádí, že za tímto účelem mají zajišťovat zejména:
- zřízení, údržbu a zlepšení zařízení pro zaměstnance,
- zlepšení vzhledu a úpravy pracovišť,
- vytváření podmínek pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců,
- závodní preventivní péči.

Ministerstvo nyní navrhuje tento demonstrativní výčet zrušit. V zákoníku má zůstat jen povinnost "vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, a v souladu se zvláštními právními předpisy zajišťovat pro zaměstnance závodní preventivní péči".

Jednodušší výpovědi, ale i příjemnější změny

Seznam dalších, oproti zmíněné povinnosti podstatnějších změn, jsme přinesli v tomto přehledu.

Mnohé zaměstnance zřejmě nepotěší rozšíření možností pro výpovědi, nižší odstupné či změna pravidel pro konkurenční doložky. Na druhou stranu mezi příjemnější změny patří hlavně omezení ohledně smluv na dobu určitou.

K návrhu ministerstva se nyní vyjadřují zástupci odborů, zaměstnanců i ostatních ministerstev. O konečné podobě změn by měla na jaře rozhodnout vláda a následně poslanci.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy