Kino v práci a všude květiny? Absurdní povinnost skončí

Petr Kučera Petr Kučera
13. 3. 2011 18:00
Ze zákoníku zřejmě vypadne povinnost, která detailně upravuje péči o zaměstnance
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Schenker

Praha - Víte, že zaměstnavatel je povinen zlepšovat vzhled pracovišť nebo vytvářet podmínky pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců?

To není citace ze socialistického zákoníku práce vzniklého v roce 1965, ale z nyní platného zákoníku, prosazeného v roce 2006 sociálními demokraty a komunisty.

Současná vládní koalice chce tuto málo známou a v praxi často neplněnou povinnost zrušit. V novele zákoníku práce, která má platit od roku 2012, to mimo jiné navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Kultura nutná k bezpečnosti práce

Podle dosavadního zákoníku jsou zaměstnavatelé povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce.

Výslovně uvádí, že za tímto účelem mají zajišťovat zejména:
- zřízení, údržbu a zlepšení zařízení pro zaměstnance,
- zlepšení vzhledu a úpravy pracovišť,
- vytváření podmínek pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců,
- závodní preventivní péči.

Ministerstvo nyní navrhuje tento demonstrativní výčet zrušit. V zákoníku má zůstat jen povinnost "vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, a v souladu se zvláštními právními předpisy zajišťovat pro zaměstnance závodní preventivní péči".

Jednodušší výpovědi, ale i příjemnější změny

Seznam dalších, oproti zmíněné povinnosti podstatnějších změn, jsme přinesli v tomto přehledu.

Mnohé zaměstnance zřejmě nepotěší rozšíření možností pro výpovědi, nižší odstupné či změna pravidel pro konkurenční doložky. Na druhou stranu mezi příjemnější změny patří hlavně omezení ohledně smluv na dobu určitou.

K návrhu ministerstva se nyní vyjadřují zástupci odborů, zaměstnanců i ostatních ministerstev. O konečné podobě změn by měla na jaře rozhodnout vláda a následně poslanci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy