Kino v práci a všude květiny? Absurdní povinnost skončí

Petr Kučera Petr Kučera
13. 3. 2011 18:00
Ze zákoníku zřejmě vypadne povinnost, která detailně upravuje péči o zaměstnance
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Schenker

Praha - Víte, že zaměstnavatel je povinen zlepšovat vzhled pracovišť nebo vytvářet podmínky pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců?

To není citace ze socialistického zákoníku práce vzniklého v roce 1965, ale z nyní platného zákoníku, prosazeného v roce 2006 sociálními demokraty a komunisty.

Současná vládní koalice chce tuto málo známou a v praxi často neplněnou povinnost zrušit. V novele zákoníku práce, která má platit od roku 2012, to mimo jiné navrhuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Kultura nutná k bezpečnosti práce

Podle dosavadního zákoníku jsou zaměstnavatelé povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce.

Výslovně uvádí, že za tímto účelem mají zajišťovat zejména:
- zřízení, údržbu a zlepšení zařízení pro zaměstnance,
- zlepšení vzhledu a úpravy pracovišť,
- vytváření podmínek pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců,
- závodní preventivní péči.

Ministerstvo nyní navrhuje tento demonstrativní výčet zrušit. V zákoníku má zůstat jen povinnost "vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, a v souladu se zvláštními právními předpisy zajišťovat pro zaměstnance závodní preventivní péči".

Jednodušší výpovědi, ale i příjemnější změny

Seznam dalších, oproti zmíněné povinnosti podstatnějších změn, jsme přinesli v tomto přehledu.

Mnohé zaměstnance zřejmě nepotěší rozšíření možností pro výpovědi, nižší odstupné či změna pravidel pro konkurenční doložky. Na druhou stranu mezi příjemnější změny patří hlavně omezení ohledně smluv na dobu určitou.

K návrhu ministerstva se nyní vyjadřují zástupci odborů, zaměstnanců i ostatních ministerstev. O konečné podobě změn by měla na jaře rozhodnout vláda a následně poslanci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy