Odchod ke konkurenci vám teď firma zakáže snadněji

Petr Kučera Petr Kučera
10. 6. 2011 5:00
Navrhovaná novela zákoníku práce mění pravidla pro konkurenční doložky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: bezpecnostni-tabulky-shop.cz

Praha - Firmy zřejmě získají výhodnější podmínky k tomu, aby zabránily rychlému přestupu bývalého zaměstnance ke konkurenci.

Základní pravidlo má platit i nadále: Jestliže zaměstnanec sjedná konkurenční doložku, zavazuje se, že určitou dobu po odchodu nebude vykonávat stejnou činnost. Jinak musí zaplatit smluvní pokutu. Naopak za dodržování zákazu mu firma každý měsíc platí určitou kompenzaci.

Tato měsíční kompenzace dosud nesměla být nižší než předchozí průměrný výdělek. Od roku 2012 však má zákonné minimum klesnout na polovinu.

Počítá s tím návrh změn v zákoníku práce, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Nyní jej projedná vláda.

Po protestech odborářů ale ministr Jaromír Drábek z TOP 09 ustoupil od další části původního návrhu. Ta měla prodloužit dobu, po kterou lze bývalého zaměstnance konkurenční doložkou vázat, z nynějšího maximálně jednoho roku na dva.

Už ve zkušební době

Konkurenční doložku lze sjednat jen se zaměstnancem, který může získat takové informace nebo znalosti, které mohou firmě po jeho odchodu "závažným způsobem ztížit činnost".

Dosud ji lze dohodnout až po skončení zkušební doby. Drábek navrhuje, aby to bylo možné i dříve, neboť už tehdy může zaměstnanec takové informace nebo znalosti nabýt.

Odbory chtějí zachovat současný stav. "Podle zkušeností není zaměstnanec během zkušební doby seznamován s takovými skutečnostmi, které by k uzavření konkurenční doložky opravňovaly," říká Vít Samek, šéf právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

Obavy, že po uplynutí zkušební doby nebude chtít zaměstnanec přistoupit na uzavření konkurenční doložky, jsou podle Samka liché. "To lze zajistit smlouvou o smlouvě budoucí," domnívá se.

Asociace samostatných odborů upozorňuje, že zaměstnanec může odejít třeba po měsíci zkušební doby. Během ní údajně nemůže nabýt informace ohrožující firmu, a přitom by měl být další rok omezován v získávání nového pracovního místa.

Rok se neprodlouží, ale kompenzace klesne

Odbory však zatím uspěly pouze s výhradou k prodloužení maximální doby, na kterou může být konkurenční doložka sjednána. Ministerstvo ji původně chtělo prodloužit z jednoho roku na dva. 

Dosavadní doba jednoho roku je podle odborů - vzhledem k rychlému zastarávání informací či technologických a inovativních postupů - dostatečná.

I nadále tedy půjde zakázat přechod ke konkurenci po dobu maximálně jednoho roku.

Na druhou stranu minimální kompenzace, kterou musí bývalý zaměstnavatel poskytovat, se má snížit z průměrného měsíčního výdělku na polovinu.

Ani toto omezení se odborům nelíbí. Zejména u vysoce specializovaných činností je podle nich téměř vyloučeno, aby člověk získal takovou práci, která souvisí s jeho oborem a přitom dostál závazku nekonkurovat bývalému zaměstnavateli.

"Vedle určitého zabezpečení po dobu, kdy bývalý zaměstnanec plní závazek z konkurenční doložky, má kompenzace nahrazovat i případnou ztrátu kontaktu s oborem," dodává Samek z ČMKOS.

Drábek nakonec ustoupil ze záměru, podle něhož měla kompenzace náležet pouze tehdy, jestliže pracovní poměr ukončí zaměstnavatel výpovědí nebo skončí dohodou (při výpovědi podané zaměstnancem by náležela jen v případě, kdy tak učiní z důvodů protiprávního jednání zaměstnavatele).

Omezení ve prospěch zaměstnanců neprošlo

Další původně navržená novinka měla naopak některým zaměstnancům pomoci. Do definitivní verze návrhu, zaslané do vlády, ji však ministerstvo nezařadilo.

Konkurenční doložkou tak lze nadále zakázat prakticky jakoukoliv činnost, která je "shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo má vůči němu soutěžní povahu".

Podle původního návrhu, zaslaného v březnu do připomínkového řízení, přitom měla být konkurence vymezena už jen jako činnost, která by měla soutěžní povahu vůči činnosti bývalého zaměstnavatele. Odpadla by tedy dosavadní zmínka o "shodném předmětu činnosti" nového a starého zaměstnavatele.

V čem by původně navrhovaná úprava byla pro lidi výhodnější? V praxi by více záleželo na tom, zda je nové zaměstnání skutečně konkurenční, nikoliv zda mají obě firmy formálně registrovány stejný předmět činnosti (společně třeba s desítkou dalších).

Březnový návrh také výslovně stanovil, že soud může konkurenční doložku omezit nebo zrušit, jestliže taková dohoda omezuje zaměstnance "více, než kolik vyžaduje potřebná míra ochrany zaměstnavatele". Ani tuto novinku však konečná verze, kterou ministerstvo v červnu poslalo do vlády, nakonec neobsahuje.

Do podmínek pro využití doložky měla nově přibýt i podmínka, podle níž musí jít o informace nebo znalosti, které nejsou běžně dostupné. Ani tuto změnu však ministerstvo do konečné verze návrhu nezařadilo.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy