Praha - Tripartita schválila zavedení takzvaných předdůchodů, tedy možnosti odejít do penze za výhodnějších podmínek než v současnosti. Má platit pro všechny profese bez výjimky, tedy nejenom pro namáhavá povolání. Zavedeny mají být od roku 2013.
Po jednání tripartity to řekl ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09. Daňové úlevy se v souvislosti se zavedením předdůchodů lidem zvýší ze 24 na 30 tisíc ročně.
Předdůchody mají být výhodnější než klasické předčasné důchody. Do nich mohou lidé odejít už nyní, ovšem s penzí vypočítanou z menší procentní výměry, a tudíž nižší, než kdyby se nechali penzionovat v řádném termínu. To u předdůchodů nebude.
Na předdůchod by lidem měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy transformovaného současného penzijního připojištění. Kolik to bude, bude záležitostí vyjednávání v kolektivních smlouvách.
Podle dohody zaměstnavatelů s odbory má být výše příspěvku diferencovaná. Podle prohlášení Svazu průmyslu a dopravy má být v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele umožněno poskytovat vyšší příspěvek lidem z namáhavých nebo rizikových profesí.
Podmínkou je spoření
Na předdůchody budou ovšem lidé moci využít i to, co si naspořili sami, bez příspěvku zaměstnavatele. To by mohli využít například nezaměstnaní starší lidé, kterým se nedaří najít práci.
Půjde to i naopak. "Pokud člověk předdůchod nevyužije, může naspořené prostředky čerpat během normální penze," řekl Drábek.
Vyšší limit pro daňové úlevy
V souvislosti se zavedením předdůchodů dojde i ke změně v oblasti daní.
V současnosti nemusí lidé započítávat do základu daně z příjmů příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění do výše 24 tisíc korun. To znamená, že tuto částku nedaní, ani z ní neplatí sociální pojištění. Nově by se měla zvýšit na 30 tisíc korun.
Až o pět let dříve
O předdůchod bude možné požádat až pět let před dovršením důchodového věku, ale pouze za předpokladu, že bude mít člověk naspořené dostatečné prostředky.
Jeho minimální měsíční výše bude 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude za jeho příjemce platit stát.
Doba strávená v předdůchodu se nebude započítávat do rozhodného období, z něhož se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze. To znamená, že lidé nebudou muset platit sociální pojištění a nebude se jim krátit nárok na výši důchodu.
Až po sedmdesátce
Podle nedávno schváleného zákona by se měl postupně prodlužovat věk pro odchod do důchodu. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice.
Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce.