Miliarda dotací má zpoždění. Kvůli úředníkům

Petr Havel (spolupracovník redakce)
3. 4. 2008 16:10
Zemědělci si na peníze musí počkat do dubna
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zemědělcům, kteří hospodaří v chudších horských a podhorských oblastech na travních porostech, chybí oproti předchozím rokům na účtech více než miliarda korun. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) totiž ještě nezačal vyplácet podpory na takzvaná agroenviromentální (AEO) opatření žadatelům, kteří se v loňském roce přihlásili do Programu rozvoje venkova.

Podle legislativy EU je přitom možné vyplácet dotace již od počátku kalendářního roku. V ČR vyplácel v předchozích letech Fond dotace na AEO v prvních březnových dnech.

Zpoždění generuje veliké ztráty

Letošní zpoždění plateb se podle představitele Svazu marginálních oblastí Petra Krogmana "bohužel negativně promítne do zabezpečení krmiv pro zvířata, nákupu potřebných strojů i zahájených investic".

"Pro nás je to obrovská ztráta. Máme rozestavěnou stavbu hospodářské budovy a stavební firmy po mě chtějí peníze, s nimiž jsem počátkem března počítal. Musím také zaplatit zaměstnancům, za měsíc začíná zemědělská sezóna a na stavební práce bude méně času. Otázka dokončení stavby je pro přitom pro mě otázkou bytí a nebytí," podotýká jeden z postižených farmářů, Petr Bílek z Českolipska.

Fond mu má vyplatit zhruba dva miliony korun.

"Je to prostě tak, že zemědělci, kteří odvedli řádně svoji práci v sezóně 2007 v rámci Programu rozvoje venkova, za ni stále nedostali zaplaceno, byť náklady vynaložili již před téměř rokem," říká Krogman.

Fond nestíhá vyplácet dotace

Podle mluvčího SZIF Viléma Frčka nicméně Fond zahájil vydávání rozhodnutí o poskytnutí dotací na AEO již počátkem letošního února. " K 31. březnu 2008 bylo vydáno 5 866 rozhodnutí o poskytnutí dotace, z toho proplaceno bylo 4 791 žádostí v celkovém objemu 1,196 miliardy korun," tvrdí Frček.

Frček ovšem hovoří pouze o výplatách dotací v rámci dřívějšího systému Horizontálního plánu rozvoje venkova. V loňském roce ale přešla část zemědělců do nového Programu rozvoje venkova, který je pro ně výhodnější a především bude na rozdíl od předchozího systému pokračovat až do roku 2013. Sázka na invenci se ale nevyplatila.

Právě účastníkům nového programu Fond nevyplatil dosud ani korunu a zemědělci ani nemají rozhodnutí o tom, zda peníze vůbec dostanou.

Rozhodnutí začal přitom SZIF vydávat až v současné době. To je podle Frčka "zhruba o měsíc a půl dříve oproti předpokládanému termínu".

Možná v dubnu ...

První proplácení dotací se tak dá podle jeho slov očekávat v průběhu dubna. "Je však nutné upozornit, že náběh vydávání rozhodnutí a výplat bude postupný," zní alibi Fondu.

Zpoždění Fond odůvodňuje složitější administrací peněz v novém systému programu rozvoje venkova. O něm ale věděli úředníci SZIF od května loňského roku, stejně jako věděli o tom, kolik zemědělců do nového programu přechází.

Podle Krogmana jde konkrétně o 1422 zemědělců hospodařících na travních porostech z původních zhruba 3 600 žadatelů o tento typ dotace. Celková částka, o kterou tito zemědělci žádají, činí zhruba 1,1 miliardy korun. Řada z nich přitom patří mezi ekologické zemědělce, které ministerstvo zemědělství oficiálně podporuje.

"Přístup Fondu je ale s touto podporou v naprostém kontrastu," konstatuje Krogman.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy