Zemědělce čeká dvojitá dávka kontrol. Víc než žádá EU

Petr Havel (spolupracovník redakce)
17. 3. 2008 11:39
Zařídí jim je české úřady
Foto: David Macháček

Praha - Na téměř dvojnásobný počet kontrolních bodů při dodržování zásad správné zemědělské praxe se mohou od příštího roku připravit čeští zemědělci.

Jsou na tom hůře než jejich kolegové v zemích EU, protože Brusel takovou intenzitu nevyžaduje.

Kontroly dodržování zásad správného hospodaření v rámci tzv. cross-compliace (týkající se od roku 2009 také Česka) prosadila počátkem letošního února Evropská komise.

Dosud inspekce probíhaly také, zemědělcům však hrozily pouze pokuty. Napřesrok už budou moci přijít i o dotace z EU.

Papežštější než papež

V Česku totiž budou platit opticky stejné podmínky jako v zemích původní E15.

"Jenže v těchto zemích se kontroluje v průměru 100 položek, zatímco u nás by jich mělo být zhruba 180. Nevidím přitom jediný důvod, proč by měly být v ČR kontroly intenzivnější," podotýká soukromý zemědělec a jeden z poradců ministra zemědělství Josef Stehlík.

S vysokým počtem kontrolních bodů nesouhlasí ani předseda zemědělského výboru Jiří Papež.

"Legislativa EU žádný počet nestanovuje, pouze požaduje, aby bylo dosaženo konečného cíle, kterým je obecné dodržování zásad. Proto by bylo podle mého názoru správné soustředit se na stanovení menšího počtu důležitých kontrolních bodů tak, aby zároveň nebyla ohrožena výplata peněz z EU, ale aby nebyli zemědělci v ČR více než je tomu obvyklé v EU zatěžováni," podotýká Papež.

Za masivním počtem kontrolovaných položek vidí Papež snahu inspektorů odčerpat více peněz na zmiňované kontroly ze státního rozpočtu.

Podle Zbyňka Semeráda, ředitele odboru zdraví zvířat Státní veterinární správy ČR (SVS) ale počet kontrolních bodů vyšší intenzitu kontrol znamenat nemusí.

Ne vždy je to vítáno

"Vše záleží na tom, jak široce je ten který kontrolní bod pojímán. Může být například nižší počet bodů, ale každý z nich znamená kontrolu několika povinností nebo naopak vyšší počet kontrolních bodů, z nichž každý znamená prověrku jen jediné povinnosti," vysvětluje Semerád. SVS je přitom jedním z dozorových orgánů, který bude nad dodržováním cross-compliance bdít. Semerád navíc podotýká, že například povinnosti chovatelů zvířat budou veterináři kontrolovat stejně jako v současné době, i kdyby Unie specifickou kontrolu zásad správného hospodaření našim zemědělcům od příštího roku nenařídila.

"Rozdíl bude jen v tom, které položky se stanoví jako body přímo související s dodržováním správné zemědělské praxe," konstatuje veterinář.

Zemědělci ale vysvětlení dozorových orgánů nevěří a počet kontrolovaných položek považují za jednu z mnohých diskriminací tuzemského zemědělství vůči zemědělství v EU. "Každý kontrolní bod nad rámec směrnic EU je dalším byrokratickým zatížením již tak náročné administrativy a navíc přináší v mnoha případech i další finanční potřeby.

Kontroly zaměřené na lepší environmentální hospodaření ano, ale s racionálním vyhodnocením jejich míry a potřeby a především v souladu s EU tak, abychom v tomto prostoru neznevýhodňovali vlastní zemědělství," zdůrazňuje například vedoucí odboru evropské integrace Agrární komory ČR Jiří Felčárek.

Ten zároveň připomíná, že ministerstvo zemědělství v minulosti několikrát slíbilo podnikatelům v zemědělství snížení administrativní zátěže, což má v plánu také Evropská komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy