Pěstitelé rajčat dostanou podporu. Korunu na kilo

Petr Havel (spolupracovník Aktuálně.cz)
8. 3. 2008 12:45
Výrobky z rajčat to však nezlevní
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Čeští zemědělci dostanou letos finanční příspěvek zhruba 1000 korun za tunu vyprodukovaných rajčat.

Vyplývá to z nařízení, které tento týden schválila vláda a které počítá s celkovou částkou podpor producentům rajčat ve výši 12,7 milionu korun pro letošní rok.

Unie ustoupila

Nařízení by mělo začít platit od příštího týdne. Veškeré peníze jsou z prostředků EU v rámci takzvané oddělené platby za ovoce a zeleninu. Vyplácet je bude Státní zemědělský intervenční fond.

Tuto možnost vybojovali pro producenty průmyslových rajčat čeští vyjednavači v polovině června loňského roku v Lucemburku. Unie přitom původně již uvedenou podporu povolit nechtěla, neboť v rámci reformy evropského zemědělství by měly být postupně zcela odděleny dotace od produkce a převedeny do jednotné platby na plochu.

Jak přitom uvádí v odůvodnění vládního nařízení ministerstvo zemědělství, v Česku bude letos oddělená platba za ovoce a zeleninu poskytována "pouze pěstitelům rajčat pro další zpracování", nikoli na jiné komodity.

"Například platba pro hrušky a broskve je tak malá, že administrativa systému by byla výrazně finančně náročnější," konstatuje ministerstvo.

Kečupy levnější nebudou

Dotace producentům rajčat by měla přitom především udržet nepříliš významnou produkci rajčat v Česku. Drtivá většina rajčat k průmyslovému zpracování se totiž podle Petra Koflaka, člena představenstva společnosti Seliko Trading, která rajčata nakupuje i zpracovává, dováží ze zahraničí.

"U nás nejsou k pěstování rajčat vhodné klimatické podmínky, dodávky od tuzemských pěstitelů tak tvoří necelých deset procent naší spotřeby, i když bychom naše pěstitele rádi preferovali," konstatuje Koflak. Do Česka se přitom podle něj vozí rajčata především z Itálie a Číny.

"Podporu pěstitelům rajčat vítáme, ale například cenu výrobků z nich to vůbec neovlivní," podotýká představitel Selika. V současné době jsou navíc podle něj světové ceny rajčat oproti loňsku vyšší kvůli nižší sklizni právě v Číně. Kečupy nebo rajské protlaky tak podle Koflaka "rozhodně nebudou levnější minimálně do srpna letošního roku, tedy do nové sklizně".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy