Gandalovič uleví farmářům, vyhlásil válku byrokracii

Petr Havel (spolupracovník redakce)
21. 3. 2008 15:00
Ulevit chce sedlákům s papírováním
Petr Gandalovič
Petr Gandalovič | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zabránit nesmyslným byrokratickým povinnostem u nově navrhovaných zákonů, vyhlášek a nařízení a zároveň odstranit zbytečné požadavky na podnikatele v zemědělství ze současné legislativy je smyslem antibyrokratické komise ministra zemědělství.

V rozhovoru pro Aktuálně to potvrdil ministr Petr Gandalovič.

"Komise bude oponentem ministerstva při vyhodnocování administrativní zátěže pro farmáře, bude projednávat všechny nově připravované předpisy a vyjadřovat se k nim, přičemž stanovisko této komise bude plně směrodatné," zdůraznil ministr.

O kolik se díky činnosti komise byrokracie v zemědělství reálně sníží, je podle Gandaloviče v tuto chvíli těžké odhadnout.

Foto: Jiří Kropáček
Čtěte také
Zemědělci mohou na farmách prodávat králíky či med

"My dosud ani nemáme zmapován objem možných změn v současných legislativních normách. Například ve Spojených státech je součástí formulářů, které vyplňují zemědělci, také informace, jak dlouho jeho zpracování trvá. Přál bych si, aby naše formuláře také tyto kvantifikace obsahovaly a až budeme takovou kvantifikaci mít, můžeme říci, o kolik se může byrokracie snížit," říká Gandalovič.

První setkání mají za sebou

Složení antibyrokratické komise, které se poprvé sešla koncem tohoto týdne, tvoří zástupci ministerstva a především nevládních zemědělských organizací, tedy Agrární komory ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), Zemědělského svazu ČR, Společnosti mladých agrárníků ČR a Svazu marginálních oblastí ČR. Předsedou komise je šéf ASZ Stanislav Němec.

Ten vidí základní cíl komise ve vytvoření antibyrokratického prostředí v českém zemědělství.

"Chceme dosáhnout toho, aby si jednotliví úředníci nevymýšleli nesmyslná opatření a neřídili se jen odbornými principy, ale prostým selským rozumem, a aby přemýšleli o tom, zdali jejich řešení neklade zbytečné požadavky na podnikatele," konstatoval Němec.

V průběhu dvou týdnů by se podle něj měla komise sejít už nad konkrétními podněty, které zemědělce nejvíc pálí a které by bylo možné změnit. 

Cíl: manuál "pro sedláka"

Podle člena komise a poradce ministra zemědělství  Josefa Stehlíka, hodlá také komise v nejbližší době zprovoznit "antibyrokratickou mailovou adresu" jako kontaktní místo pro sběr podnětů od zemědělské veřejnosti. Postupně by měl vzniknout antibyrokratický manuál pro sedláka.

Ten by měl podle Stehlíka mimo jiné popisovat, jaká práva má zemědělec vůči kontrolním orgánům a naopak, kde je hranice, kterou kontrolor nemůže překročit.

Prvním konkrétním zákonem, který hodlá komise antibyrokraticky prolustrovat, je současný návrh novely zemědělského zákona. Podle Němce totiž novela ukládá podnikatelům nové ohlašovací a evidenční povinnosti a při jejich nedodržení stanovuje mnohatisícové sankce.

Unie už ví a zná

Nadměrná byrokracie v zemědělství je problémem v celé unii. I proto se v lednu letošního roku také poprvé sešla antibyrokratická komise EU pod vedením bavorského premiéra Edmunda Stoibera.

Zatímco v Česku ještě není podle žádného parametru byrokracie zmapována, v řadě zemí příslušné informace mají. Z výsledků průzkumu u německých farmářů například vyplynulo, že jen nad podáním žádostí o dotace strávili farmáři ročně celkem 6,7 milionů hodin, což je při tamní hodinové mzdě cena (ztráta) 168 milionů eur ročně.

Na Hrad pospíchají další a další zákonodárci, stejně tak i Martin Říman.
Na Hrad pospíchají další a další zákonodárci, stejně tak i Martin Říman. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Senát schválil živnostníkům úlevy v podnikání

Evidence spojená s chovem dobytka zabere německým zemědělcům ročně 10,4 milionu hodin, což obnáší hodnotu 260 milionů eur. Podle studie zpracované z pověření holandského ministerstva zemědělství činila byrokratická zátěž holandských zemědělců v roce 2002 zhruba 430 milionů eur.

Úřady proto vyhlásily snížení byrokratické zátěže do pěti let o 25 procent. 

"Již počátkem roku 2006 bylo v rámci ministerstva zemědělství zrušeno, sloučeno nebo zjednodušeno 50 procent odborných zákonů," uvádí se v materiálu zemědělského svazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy