Zemědělci mohou na farmách prodávat králíky či med

Petr Havel (spolupracovník redakce)
20. 3. 2008 12:30
Novela zákona to konečně povolila
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Novela veterinárního zákona, která včera prošla třetím čtením v parlamentu, mimo jiné usnadňuje a výrazně rozšiřuje prodej zemědělských produktů "ze dvora", tedy přímo v areálu farem. Uvedl to předseda zemědělského výboru parlamentu Jiří Papež.

Podle novely mohou přitom zemědělci prodávat "v malém množství" drůbeží a králičí maso, zvěřinu, syrové mléko, čerstvá vejce a včelí produkty ve svém hospodářství a na tržištích, případně v prodejně nejbližší k příslušné farmě.

Pro čerstvé mléko k farmáři

Za malé množství se přitom podle mluvčího Státní veterinární správy ČR (SVS) Josefa Dubna považuje maso z nejvýše 10 kusů drůbeže nebo králíků týdně, nejvýše 30 procent kusů odlovené zvěře ročně, množství mléka odpovídající denní spotřebě mléka v domácnosti spotřebitele, nejvýše 60 vajec týdně a maximálně dvě tuny včelích produktů ročně.

Zejména drobní zemědělci posun v podmínkách prodeje svých produktů vítají.

"Je to určitě krok správným směrem, nakonec prodej ze dvora podporuje i Evropská unie," říká tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Prase na zabijačku nekoupíte

"Jenom je škoda, že zákon také neřeší prodej prasat," lituje představitel soukromých sedláků. Právě o prasata od zemědělců je totiž ze strany lidí největší zájem. Legislativa nicméně umožňuje pouze domácí porážku prasat pro potřebu rodiny farmáře.

Podle Dubna nicméně prodej prasat ze dvora možný není a ani v budoucnosti možný nebude.

"To by totiž již bylo uvádění většího objemu masa do oběhu, a to s sebou nese zdravotní i hygienická rizika, nehledě na to, že v případě problémů by v praxi nebylo možné dohledat jejich původ," oponuje mluvčí veterinářů.

Podle Šebka by si ale každý zemědělec dal ve vlastním zájmu pozor, aby prodával kvalitní zboží. "Farmář není žádný anonymní výrobce, kdyby se jeho klient jednou zklamal, tak již by si u něj příště nic nekoupil," podotýká.

Novela veterinárního zákona také nově zavádí možnost, aby mohli farmáři chovající jeleny nebo daňky usmrcovat zvířata přímo na farmě. Zpřesňuje také podmínky přepravy zvířat, výkon veterinárního dozoru a podmínky obchodování se zvířaty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy