Živnostníkům se ulehčí život. Klaus podepsal zákon

kst
2. 4. 2008 10:45
Římanova novela živnostenského zákona začne platit
Inaugurace. Václav Klaus podepisuje slib prezidenta republiky.
Inaugurace. Václav Klaus podepisuje slib prezidenta republiky. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Novela živnostenského zákona konečně ulehčí podnikatelům. Poslední podpis totiž dnes dodal prezident Klaus.

Živnostníci budou mít snazší vstup do podnikání. Mezi nejvýznamnější změny novely patří například zrušení místní příslušnosti živnostenských úřadů.

Nebudou ani potřebovat živnostenské oprávnění na každou živnost, ale postačí jim pouze jeden výpis z rejstříku.

Novela také zavádí jedinou volnou živnost místo dosavadní více než stovky.

Méně papírování na dosah

Odpadne také prokazování tříleté praxe u některých živností. Stačit bude ukončené studium v oboru a jednoletá praxe.

Oznamovací povinnost podnikatele vůči živnostenským úřadům se bude týkat jen změn takových údajů, které nejsou živnostenské úřady schopny získat z databází, jež má veřejná a státní správa k dispozici.

Průkazy živnostenského oprávnění rovněž nahradí jediný dokument, výpis z živnostenského rejstříku.

Podnikatelé díky tomu podle ministerstva ušetří 125 milionů korun, které nebudou muset na poplatcích zaplatit obcím, které od nich v souvislosti s živnostenskou agendou ročně vybírají. Na druhou stranu ale redukce administrativní zátěže umožní obcím snižovat náklady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější.

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy