Ložnice přizpůsobená alergikovi či astmatikovi by měla zajistit klidný a ničím nerušený spánek. Proto je potřeba postarat se o odstranění všeho, co by mohlo alergické reakce vyvolávat.
Začněme postelí. Matrace by měla být prodyšná a musí mít co nejméně příznivé složení pro život roztočů. Tyto podmínky splňuje pěnová matrace. Pěna tvořící výplň matrace může být dokonce antibakteriální.
Na matraci se pak vyrábějí speciální potahy z přírodních látek a s probiotiky, které látku zbaví alergenů a také omezí výskyt roztočů. Důležité je, aby byla matrace prodyšná a snadno se zbavovala vlhkosti, která vytváří ideální prostředí pro roztoče.
Přírodní materiály mají přednost
Matrace pro alergiky se obecně vyrábějí ze speciálních pěn a mikrovláken. Tyto materiály zajistí, že se v matraci neusídlí prach a roztoči.
Lze zvolit různou tvrdost a rozměry matrace, ale je třeba vybírat i podle hmotnosti, pro kterou je matrace určena. Pod antialergickou matrací by v ideálním případě měl být umístěn lamelový rošt, který podpoří prodyšnost matrace.
Pod postelí má být volné místo, tedy žádné úložné prostory, v nichž by se mohl hromadit prach.
Vhodné jsou postele z přírodních materiálů (například z dřevěného masivu), které nevylučují žádné nežádoucí látky, což by mohlo hrozit u syntetických materiálů.
Pozor na lapače prachu
Samozřejmostí by také měly být peřiny a polštáře určené alergikům. Přikrývky a polštáře s úpravou proti roztočům mohou mít například výplň z dutého vlákna, které v sobě nezadržuje vlhkost.
Přizpůsobit lze i další zařízení ložnice. Existují speciální podlahy vhodné pro alergiky, například marmoleum či dřevěná podlaha. Nehodí se naopak koberec, ve kterém se může i přes pečlivé vysávání hromadit prach.
Na oknech by pokud možno neměly být záclony ani závěsy. Jde v podstatě o lapače prachu, který se při odhrnování závěsu snadno rozvíří. Je lepší zvolit jiný typ stínění, například žaluzie.