Kvalitní dřevěná postel může vydržet celé století

Andrea Berniová
31. 8. 2013 10:00
U čalouněných postelí záleží na kvalitě potahové tkaniny, u dřevěných na kvalitě spojů

Při výběru postele je potřeba všímat si především kvality, designu a způsobu zpracování, ale také pevnosti postele, jejího konstrukčního provedení a původu.

"Zaměřte se na konstrukci lůžka, tedy pevnost rohových spojů a uložení roštů. Jakýkoliv náznak nestability bude časem ještě horší. Obecně dovoz z Číny je vyráběný pouze na cenu, ne na kvalitu," upozorňuje Daniel Štach z firmy Postele Štach.

Není moudré kupovat postel bez jejího vyzkoušení. Právě při něm je totiž možné všimnou si její nízké kvality či nedokonalého zpracování.

Dubová postel je odolná

dřevěných postelí se vyplatí vsadit na tvrdé dřeviny. Patří mezi ně například buk či dub. Postele z měkčích dřevin, třeba ze smrku či borovice, nejsou tolik odolné a rozhodně by měly mít alespoň velmi pevné spoje. U čalouněných lůžek je třeba zaměřit se i na kvalitu potahové textilie.

Na postele se ze zákona poskytuje záruka 24 měsíců. Nejkratší životnost mívají čalouněná lůžka, u nichž se opotřebování projeví především na potahové látce. Postele z měkkých dřevin také nejsou příliš odolné, a to právě kvůli měkkosti materiálu.

"Dřevěné postele z tvrdých dřevin jako je buk či dub a také kvalitní kovové postele mají životnost nejvyšší. Pokud je buková postel masivní a konstrukční spoje opravdu pevně vyřešené, může mít životnost i 100 let," dodává Štach.

Důležité jsou i rozměry postele. Měla by být o 15 až 20 centimetrů delší než její vlastník. Každý by při spánku měl mít prostor o šířce alespoň 80 centimetrů.

Rozkládací a patrové postele nemusejí být vhodné

Kromě klasických postelí existují i postele rozkládací či patrové. Rozkládací postele většinou nenabízejí tělu takovou oporu jako klasická lůžka. Aby se rozklad vešel pod lůžko, musí se totiž redukovat výška matrace.

"Patrová postel či palanda je opravdu nouzové  řešení. Nejen kvůli nepohodlnému přístupu, možnému úrazu, ale hlavně proto, že pod stropem je velmi vydýchaný a teplý vzduch," říká Zbyněk Pavlovský z firmy Degr.

I v prodeji postelí se projevují trendy. Dříve byla v oblibě především čalouněná a kovová lůžka. Nyní jsou žádanější těžké a masivní dřevěné postele hnědých a šedých odstínů.

"Ovšem u zákazníka vždy bude rozhodovat design lůžka, nápaditost a jeho zpracování," uzavírá Štach.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy