Seriál z autoservisu, díl II.: Jak je to se zárukou, pokud auto opravíte v neznačkovém servisu?

Eva Srpová Eva Srpová
22. 5. 2018 6:39
Záruční opravu vám musí automobilka uznat i v případě, že jste ji nechali provést v neautorizovaném servisu. Může se ale stát, že garanční technik poté řekne, že oprava ovlivnila funkčnost jiných dílů ve voze a o záruku můžete přijít.
Auto v záruce lze nechat opravit i v neznačkovém servisu. Pokud pak budete uplatňovat cenu za opravu, je možné, že přísný technik vám ji neuzná.
Auto v záruce lze nechat opravit i v neznačkovém servisu. Pokud pak budete uplatňovat cenu za opravu, je možné, že přísný technik vám ji neuzná. | Foto: Eva Srpová

Co vám zajistí záruku vozu? Řádné užívání vozidla, dodržování pravidelných servisních intervalů a odborné provedení předepsaných servisních úkonů.

Pokud je ale potřeba provést záruční opravu, můžete to nechat i na neznačkovém servisu a nepřijdete o ni. Tedy neměli byste, alespoň teoreticky.

Garantuje to totiž takzvaná bloková výjimka (přesněji řečeno "nařízení komise ES č. 461/2010"), která byla schválena už před osmi lety.

Na základě platné blokové výjimky totiž zákazník během zákonné záruky nemusí do autorizovaného servisu a o záruku nepřichází.

"Autorizovaný servis nesmí odmítnout uznat záruční opravu v případě, že zákazník si nechal opravit svoje vozidlo u nezávislého opravce vozidel při dodržení všech výrobcem určených servisních podmínek a použití originálních nebo kvalitativně shodných náhradních dílů," říká Jan Pohorský, specialista komunikace ve společnosti Hyundai.

To samé potvrzuje i tiskový mluvčí Volkswagenu David Valenta: "Majitel vozu musí pouze dodržet předepsané servisní intervaly včetně výrobcem předepsané údržby. V rámci tohoto muže provést servis u kteréhokoliv servisu a záruka zůstane platná."

"Motorista může jezdit do jakéhokoliv servisu, ale v případě reklamace u nás musí doložit check list servisní prohlídky, tedy její rozsah a ukázat fakturu," říká tiskový mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc. 

Také Peugeot garantuje, že o záruku majitel auta nepřijde, pokud neautorizovaný servis, kam zákazník jezdí na pravidelnou servisní prohlídku, použije originální náhradní díly, předepsaný olej a diagnostiku značky Peugeot.

Teorie je věc jedna, praxe druhá. Tomáš Dohodil z Auto Kelly tvrdí, že se jejich zákazníci stále setkávají s tím, že jim pak některé značkové servisy nechtějí uznat záruční opravu, a proto raději jezdí do autorizovaných autoopraven rovnou. "Vždy to záleží na konkrétním případu. V jednom servisu třeba řeknou, že ji neuznají, ve druhém nemají problém," dodává Tomáš Dohodil.

Automobilky si prý také kladou podmínky, které neznačkový servis musí splnit. Například musí mít na dílně diagnostiku konkrétní značky. Takové podklady ale často servis stojí ročně i statisíce.

Výrobci plošně doporučují navštěvovat autorizovaný servis a nechat provádět záruční opravy u nich. "Je třeba vzít v úvahu, že vůz je velice komplexní systém a i zdánlivě nesouvisející díly mohou být propojeny. Například montáž tažného zařízení může mít vliv na elektrické součásti vozu. Posouzení našeho garančního technika je tedy velmi důležité," dodává Radka Matthey.

Jak se tedy ve značkovém servisu dojde k závěru, že majitel vozu už nemá na záruku nárok? "Každý případ posuzuje náš garanční technik a pokud se zjistí, že to, co zákazník reklamuje, může souviset s předchozími servisními úkony provedenými v neautorizovaném servisu, klient na značkovou záruku ztrácí nárok," říká PR manažerka Peugeotu Radka Matthey.

Stejný postup popisují i tiskoví mluvčí všech výše zmíněných oslovených automobilek.

Pokud někteří majitelé auta chtějí ušetřit za pravidelný servis, také mohou využít služby neznačkových autodílen. Budou mít ale více práce s následnou dokumentací.

"Setkáváme se s tím, že majitelé nechávají provádět předepsané periodické prohlídky u nezávislých opravců. Takový servis ale musí poskytnout písemné doklady o všech provedených úkonech, seznam všech použitých dílů k opravě a provést zápis do garanční knížky. Pokud výše uvedené doklady majitel nedoloží, může přijít o záruku," vysvětluje Jan Pohorský za Hyundai.

Je tedy jasné, že garanční technik bude ve autorizovaném servisu pečlivý při kontrole opravy, která nebyla provedena u něj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy