Vysoký výkon, litr objemu, jen tři válce a turbo. Jak dlouho vydrží moderní tříválce?

Tomáš Starý
26. 8. 2019 6:01
Dříve se jednalo spíše o kuriozitu, kterou jsme vnímali jako ústupek emisním normám a daňovým předpisům v západní části Evropy, kde se výše různých poplatků a daní z provozu vozidla určuje podle tabulkové spotřeby paliva, respektive vypouštěných emisí CO2. Našinec vždycky raději sáhl po osvědčené klasice v podobě atmosférického čtyřválce a na litrové tříválce s turbem se díval s despektem. Hospodští „odborníci“ přece věděli moc dobře, že malý motůrek nic nevydrží. Jak je to s nimi tedy po letech, kdy už tyhle motory dosahují hranice svého předpokládaného životního cyklu?
Foto: Ford

Jak dopadly jejich testy?

Prakticky o obou motorech se dá říci, že stotisícovou metu překonaly bez zaváhání, aspoň tedy pokud jde o základní mechanické části motoru. Litrové EcoBoosty obecně zvládnou najíždět s přehledem 200 000 km a jediné, co se po této metě začne projevovat, je přirozený pokles kompresních tlaků a horší nástup výkonu z nízkých otáček. Mechanicky tyhle motory zatím drží a není důvod se domnívat, že by se brzy měly rozletět na prvočinitele.

Strach, že malý tříválec nevydrží vysoké tlaky kvůli přeplňování, není namístě. Automobilky technologii na výrobu bytelných pístů a ojnic mají díky maloobjemovým dieselům. To jsou motory, které snášejí ještě větší zátěž, a jak asi sami víte, naftové jednašestky také fungují dobře. A pamatujte, že tady nejde říci, že by se zátěž motoru dělila počtem válců. Plný točivý moment vždycky přenáší jeden válec, který je zrovna v pracovním cyklu expanze po zážehu (resp. vznícení u dieselu).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy