Volkswagen Golf, nejprodávanější auto Evropy, slaví. Jméno mu dal mořský proud

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 4. 2019 14:11
První Golf sjel z linky téměř přesně před 45 lety, 29. března 1974. Jak si v průběhu těchto let vedlo auto, které si drží pozici nejprodávanějšího Volkswagenu současnosti a nejprodávanějšího auta v Evropě?
Golfu je 45, vyrobilo se více než 35 milionů aut a průměru si tak každých 41 sekund někdo na světě pořídil nejoblíbenější VW historie.
Golfu je 45, vyrobilo se více než 35 milionů aut a průměru si tak každých 41 sekund někdo na světě pořídil nejoblíbenější VW historie. | Foto: Volkswagen

První Volkswagen Golf sjel z výrobní linky hlavního montážního závodu automobilky VW ve Wolfsburgu téměř přesně před 45 lety - 29. března 1974.

V té době nikdo netušil, že se malý hatchback stane takovým bestsellerem. S více než 35 miliony prodanými exempláři již dávno překonal slavného "brouka", jehož prodeje dosáhly 21,5 milionu kusů.

Lepších prodejních výsledků dosáhly jen dva vozy v historii: obří pickup Ford F-150 a japonská Toyota Corolla. Dvakrát se také stal evropským autem roku (v roce 1992 a v roce 2013).

Hned první generace golfu (vyráběla se až do roku 1983) přilákala pozornost téměř sedmi milionů zákazníků. Ani po příchodu druhé generace ale ta první neodešla na odpočinek. Karosárna Karman vyráběla na jeho základě kabriolet až do roku 1993 a z továren v Mexiku a Jihoafrické republice vyjížděly původní golfy ještě mnohem déle. Úplně poslední Volkswagen Golf první generace se vyrobil v roce 2009 - tedy před pouhými deseti lety - v Jihoafrické republice s označením City Golf.

Auto na počátku výroby poháněl čtyřválec o objemu 1,1 liru s výkonem 37 kW. Maximální rychlost byla 140 kilometrů v hodině a spotřeba osm litrů benzinu na sto kilometrů.

Rabbit i Caribe

Jméno Golf nebylo odvozeno od dnes populárního druhu sportu, ale od Golfského proudu. Ne všude se ale vždy prodával pod tímto názvem. Například v USA, kde se tento vůz od roku 1978 také vyráběl a stal se tak prvním evropským vozem vyráběným na území Severní Ameriky od 20. let, vozila první a pátá generace na zádi označení Rabbit. V Mexiku se zase automobil jmenoval Caribe.

Na základě Volkswagenu Golf 2. generace vznikl tento terénní vůz
Na základě Volkswagenu Golf 2. generace vznikl tento terénní vůz | Foto: Aktuálně.cz

Vůz, jehož tvary navrhl slavný designér Giorgio Giugiaro, se nakonec stal zakladatelem třídy rodinných hatchbacků, která je dnes pro zjednodušení často nazývána také "třída golf".

Již řadu let je tento automobil na prvním místě prodejů vozů v Evropě. A ani vloni tomu nebylo jinak.

V současnosti je na trhu již sedmá generace tohoto vozu, která se vyrábí od roku 2012 a letos se má odhalit v pořadí Golf číslo osm. Mimochodem, oproti původnímu golfu je ten aktuální zhruba o půl metru delší a o necelých dvacet centimetrů širší.

Automobil mohou v současné době pohánět jak klasické zážehové a vznětové motory (diesel se dostal pod kapotu již druhé generace), tak i upravený motor pro spalování stlačeného zemního plynu (verze TGI), Golf je k dispozici i jako elektromobil (e-Golf) nebo plug-in hyrid GTE.

Německo, Čína i Mexiko
Zájemci si mohou objednávat Golf s pohonem všech, již od roku 1975 je pro milovníky sportovního svezení určený Golf GTI (a Golf R), titulem naftový hot hatch se pyšní Golf GTD.

Během let výroby se objevila i řada unikátních verzí, které byly například limitovanými sériemi při výročí modelu GTI a podobně. Tak vznikl a v polovině minulého desetiletí na počest 30. výročí GTI Golf GTI W 12 s více než šesti sty koňskými silami. Zajímavou raritou je dnes také například Golf Country představený v roce 1990. Bylo to vlastně první SUV Volkswagen s vysoce zvednutým podvozkem, ochrannými rámy a rezervou umístěnou na zádi. Vyrobilo se jich necelých 7000 kusů. 

Aktuální modelová řada se vyrábí v německých závodech Wolfsburg, dále v závodě Fo-šan (Čína) a Puebla (Mexiko).

"Když zprůměrujeme počty vyrobených kusů Golfů za jeho petačtyřicetiletou éru, dojdeme k tomu, že v za doby jeho existence si ho někde na světě někdo objednal každých 41 sekund," říká Bernd Schröder, jeden z tiskových mluvčích ve Volkswagenu. Každý rok se vyrobilo zhruba 780 tisíc Golfů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy