Škoda plánuje levnější elektromobil velikosti Fabie. Vyrábět by se mohl v Kvasinách

22. 3. 2019 12:43
Šéf Škody Bernhard Maier na výroční tiskové konferenci potvrdil, že by Škoda v Česku do čtyř let mohla vyrábět rovnou tři čistě elektrická auta. Bude se jednat o dvě SUV a menší vůz velikosti Fabie. Ze slovenské Bratislavy pak bude pocházet čtvrtý typ: elektrické Citigo.
Bernhard Maier odhaluje elektrický koncept Škoda Vision iV na autosalonu v Ženevě. | Foto: Reuters

Čistě elektrická nabídka Škody by měla zahrnovat vlajkový model, jímž bude SUV kupé odpovídající ženevskému konceptu Vision iV. Vyrábět se bude v továrně v Mladé Boleslavi.

Maier ale podle informací webu Automotive News přiznal, že vůz nezůstane sám. Na lince v Boleslavi ho doplní ještě klasičtěji tvarované elektroSUV. Sériová verze studie iV se začne vyrábět již v roce 2020, na trh se ale prý dostane až v roce 2021. Podle našich dřívějších informací je start prodeje plánován již na červen příštího roku.

Cena modelu iV by se podle vyjádření marketingového šéfa Škody Alaina Faveyho pro Automotive News Europe měla pohybovat na stejné úrovni jako u Kodiaqu nebo Superbu. Počítat se tedy dá s nějakým milionem korun.

Oba vozy budou sjíždět ze stejné linky jako Octavia. "Díky tomu budeme moci pružně reagovat na požadavky zákazníků," vysvětlil na tiskové konferenci Maier.

Svůj elektrovůz by ale měly dostat i Kvasiny. "Hledáme i variantu levnějšího elektrického vozu, abychom ho, jakmile budeme vědět, že o něj je zájem, mohli nabídnout zákazníkům," řekl Maier. Plánovaný model by měl být postaven na koncernové platformě MEB Entry.

Vozy na ní založené by měly vnějšími rozměry odpovídat hatchbackům Fabia nebo Polo, ale nabídnout interiér o velikosti toho v Golfu. Na trh by se podle dřívějšího vyjádření šéfa koncernu VW Herberta Diesse mohly dostat v roce 2023.

Čtvrtou a již potvrzenou elektrickou Škodou by se mělo stát Citigo do zásuvky. To se v Bratislavě začne vyrábět již letos a na trhu bude v lednu 2020. Maier u něj slibuje nadstandardní dojezd 300 kilometrů na jedno nabití.

Celkově by Škoda do konce roku 2022 chtěla představit deset aut do zásuvky (elektromobilů nebo plug-in hybridů). V roce 2025 mají elektrifikované vozy představovat čtvrtinu prodejů automobilky. Maier si ale není zcela jistý poptávkou zákazníků.

"Nevím, jak zákazníci budou na naši nabídku reagovat," řekl. "Pokud budeme vycházet z informací, jež jsme nabrali od našich zákazníků, kteří měli možnost vyzkoušet elektrovozy, pak na těch 25 procent dosáhneme snadno. Je ale evidentní, že se poptávka bude lišit i podle oblastí. Bude jiná u lidí, kteří bydlí v městech nebo na vesnicích."

Podle šéfa Škody bude přechod k elektromobilitě vynucený přísnými limity emisí oxidu uhličitého znamenat zdražení všech (nejen elektrických) aut. "Individuální mobilita bude dražší. O tom nepochybuji," řekl.

Pro Škodu je na každý pád důležité vyrábět elektrická auta v Česku. "Chceme, aby se v Česku u Škody elektromobily i vyvíjely. To v budoucnu zajistí pracovní místa," řekl Maier.

před 2 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 3 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 4 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.