Ruská odpověď na Teslu budí posměch i emoce. Kalašnikov vyrobil elektromobil ze starého Moskviče

Jan Matoušek Jan Matoušek
26. 8. 2018 13:56
Elektromobily jsou podle největších výrobců budoucností automobilového průmyslu. A takový Elon Musk na nich se svou značkou Tesla postavil celou svou automobilovou strategii. Do světa aut na elektřinu se začínají pouštět i Rusové. Firma Kalašnikov je známá především výrobou samopalů AK-47, nově však chce produkovat i elektromobily. A slovo retro jejich novinku CV-1 ani zdaleka nevystihuje.
Ruský Kalašnikov představil koncept elektromobilu na základech letitého Iže.
Ruský Kalašnikov představil koncept elektromobilu na základech letitého Iže. | Foto: Kalašnikov

Automobilky na největších světových výstavách se předhánějí, která představí výkonnější a zajímavější elektromobil. Za etalon je v této oblasti považována Tesla, brzy by se však situace mohla změnit. Rusové představili elektromobil Kalašnikov CV-1, který minimálně svou bizarností jakýkoliv problém Muskovy automobilky výrazně překonává. Navíc by mu chtěli přímo konkurovat.

Prohlédněte si Kalašnikov CV-1 na fotografiích:

"O přímé konkurenci Tesle mluvíme proto, že jde v tuto chvíli o úspěšný projekt v oblasti elektromobilů," uvedla pro ruský server RBC mluvčí společnosti Kalašnikov Sofia Ivanovová. Jestli však má modrý vůz oproti Tesle nějaké výhody, nedokázala upřesnit.

Takto vypadal Iž 21252, na snímku již zmodernizovaná podoba vozu.
Takto vypadal Iž 21252, na snímku již zmodernizovaná podoba vozu. | Foto: Jan Markovič

Za stavbou konceptu CV-1, který se představil na vojenském fóru poblíž Moskvy, stojí jinak především zbrojařská firma Kalašnikov. Ta si však nenajala špičkové ruské či zahraniční konstruktéry, místo toho použila jako základ svého elektromobilu kombi Iž 21252. Jeho premiéra se datuje do roku 1973, základem vozu je však Moskvič 412 z poloviny šedesátých let. A jeho historie jde do ještě větší minulosti.

Právě ze starých Moskvičů pochází asi nejzajímavější detail vozu - chromované kliky dveří. Ty ostře kontrastují s moderním pojetím přední části, která má zabudovaných šest světelných diod. Tři na každé straně vozu tvoří hlavní světla. Oproti originálu pak Kalašnikov CV-1 dostal i litá kola s nízkoprofilovými pneumatikami. Mezi zadními světly je umístěna zásuvka.

O pohon letitého Iže se stará elektromotor s výkonem 220 kW. Podle ruských médií jde však o jmenovitý, tedy nejvyšší trvalý, výkon. Maximálně dokáže CV-1 vyvinout až 500 kW. Energii elektromotoru dodává akumulátor s kapacitou 90 kWh, maximální dojezd na jedno nabití je 350 km. Jednou z výhod elektromobilů je dynamika, za čímž nezaostává ani Kalašnikov. Podle dat výrobce zrychluje vůz s neaerodynamickou karoserií z 0 na 100 km/h za 6 sekund. Rychlejší Iž asi na světě nenajdete.

Kalašnikov dodává, že bateriový systém je modulární, v budoucnu by tak mělo být možné přidávat kapacitu. A právě tím Kalašnikov CV-1 nakonec je - pokusným králíkem pro možný sériový elektromobil. Podle BBC totiž firma aktuálně hledá směr, kterým by se v budoucnu mohla vydat, a elektromobilita je jednou ze zamýšlených a nyní velmi populárních oblastí. Stejně populární je i retro design, není tedy vyloučeno, že by se elektrický Iž nemohl objevit i v sériové produkci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy