Unikátní dárek k padesátinám: Nissan se spojil s Italdesignem, vzniklo nejlepší GT-R historie

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 7. 2018 13:23
Padesátiny letos slaví hned dvě velká jména automobilového průmyslu. Jednak Nissany s označením GT-R a jednak také návrhářské studio Italdesign. Japonci tak s italskými designéry spojili své síly a vytvořili pomyslný pomník dvojitému jubileu. Ten pomník se jmenuje Nissan GT-R50 by Italdesign a na podrobnosti o něm se podívejte do následující galerie.

Jak to začalo

Historie označení GT-R sahá až do října 1968, kdy se na tokijském autosalonu představil první Skyline GT-R. Do prodeje se dostal začátkem roku 1969 jako sedan, o dva roky později přibylo do nabídky kupé. Pod kapotou vozu se objevil šestiválec s výkonem 120 kW, který poháněl zadní kola. Vůz dostal přezdívku Hakosuka, doslova znamenající něco jako krabicovité panoráma, a byl úspěšný i na závodních tratích (závodní verze na prvním snímku). Druhá generace z roku 1973 přišla v době ropné krize, proto se příliš neuchytila a záhy po svém příchodu skončila.

Slávu označení GT-R vrátil až v roce 1989 Skyline GT-R s kódovým označením R32, který nabídl dvakrát přeplňovaný šestiválec pod kapotou a poprvé výhradně pohon všech kol. Nástupce s označením R33 přijel v roce 1995 jako kupé i sedan, opět s dvakrát přeplňovaným šestiválcem a čtyřkolkou. Největšího věhlasu ale dosáhl Skyline GT-R R34 (modrý vůz na druhém snímku), tedy generace s pořadovým číslem pět. Ta se dělala mezi roky 1999 a 2002, výrazně ji však proslavila série Rychle a zběsile. S R34 na chvíli označení GT-R zmizelo, aby jej Nissan podruhé vrátil v roce 2007, kdy přijel současný Nissan GT-R, už bez přídomku Skyline.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy