Na Ferrari nebo Porsche zapomeňte. I v Česku můžete potkat exotická auta běžných značek

Renault Avantime zůstal nepochopený, proto ho vzniklo jen 8,5 tisíce kusů. V Česku jich jezdí jen pár.
Začít můžeme v České republice. A kde jinde než v Metalexu. Tam vyrobili v průběhu let řadu raritních a zajímavých aut, namátkou třeba Pick-up D.C. s dvojitou kabinou a otevřenou korbou. Z Favoritu vychází i MTX Roadster z devadesátých let, který vznikl ani ne ve dvou stovkách kusů. Karoserie je dvoumístná, krytá plátěnou střechou.
Na první pohled obyčejná Octavia, na ten druhý o 8 cm delší provedení Long. To vzniklo původně pro někdejšího premiéra a dnes prezidenta Miloše Zemana a členy jeho kabinetu. První auto spatřilo světlo světa v roce 1999 a stejně jako téměř všichni další sourozenci dostalo karoserii liftback, výbavu Laurin & Klement a pod kapotu 1.8 Turbo o výkonu 110 kW s pohonem 4x4. Celkem vzniklo 25 aut - 20 před modernizací a 5 po ní v roce 2001.
Po roce 1989 se zcela změnil trh s novými osobními i nákladními auty. Vozy LIAZ byly najednou oproti zahraniční konkurenci zastaralé a hledala se náhrada. V roce 1996 tak přijela Škoda Xena s moderním designem a americkým naftovým motorem Detroit Diesel. Té nakonec ale vzniklo jen 35 kusů (plus dva rozebrané) - nedostatek financí, problematický servis a další starosti nedovolily vyrobit více tahačů.
Dnes jezdí Škoda Xena už jen v několika málo kusech. Na snímcích jsou vidět dva z nich - bílý na předchozím snímku a černý na tomto.
Foto: Jan Markovič
Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 6. 2018 6:00
Pod spojením exotické auto si většina asi představí buď nějaký supersport od Ferrari, Porsche, Maserati, nebo luxusní koráb s logem Rolls-Royce a Bentley. I mezi relativně obyčejnými vozy se ale dají najít zajímavé rarity. V následující galerii se můžete přesvědčit, že za pojmem exotické auto se může skrývat Toyota, Audi nebo Ford. Všechna auta navíc lze potkat i na českých silnicích.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy