Na Ferrari nebo Porsche zapomeňte. I v Česku můžete potkat exotická auta běžných značek

Renault Avantime zůstal nepochopený, proto ho vzniklo jen 8,5 tisíce kusů. V Česku jich jezdí jen pár.
Začít můžeme v České republice. A kde jinde než v Metalexu. Tam vyrobili v průběhu let řadu raritních a zajímavých aut, namátkou třeba Pick-up D.C. s dvojitou kabinou a otevřenou korbou. Z Favoritu vychází i MTX Roadster z devadesátých let, který vznikl ani ne ve dvou stovkách kusů. Karoserie je dvoumístná, krytá plátěnou střechou.
Na první pohled obyčejná Octavia, na ten druhý o 8 cm delší provedení Long. To vzniklo původně pro někdejšího premiéra a dnes prezidenta Miloše Zemana a členy jeho kabinetu. První auto spatřilo světlo světa v roce 1999 a stejně jako téměř všichni další sourozenci dostalo karoserii liftback, výbavu Laurin & Klement a pod kapotu 1.8 Turbo o výkonu 110 kW s pohonem 4x4. Celkem vzniklo 25 aut - 20 před modernizací a 5 po ní v roce 2001.
Po roce 1989 se zcela změnil trh s novými osobními i nákladními auty. Vozy LIAZ byly najednou oproti zahraniční konkurenci zastaralé a hledala se náhrada. V roce 1996 tak přijela Škoda Xena s moderním designem a americkým naftovým motorem Detroit Diesel. Té nakonec ale vzniklo jen 35 kusů (plus dva rozebrané) - nedostatek financí, problematický servis a další starosti nedovolily vyrobit více tahačů.
Dnes jezdí Škoda Xena už jen v několika málo kusech. Na snímcích jsou vidět dva z nich - bílý na předchozím snímku a černý na tomto.
Foto: Jan Markovič
Jan Matoušek Jan Matoušek
13. 6. 2018 6:00
Pod spojením exotické auto si většina asi představí buď nějaký supersport od Ferrari, Porsche, Maserati, nebo luxusní koráb s logem Rolls-Royce a Bentley. I mezi relativně obyčejnými vozy se ale dají najít zajímavé rarity. V následující galerii se můžete přesvědčit, že za pojmem exotické auto se může skrývat Toyota, Audi nebo Ford. Všechna auta navíc lze potkat i na českých silnicích.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy