Ne všechno retro má dnes cenu. Auta prodávaná za socialismu, na kterých nevyděláte

Petr Korbel
24. 11. 2018 7:28
Ne všechny vozy, které se daly před čtyřiceti lety pořídit v Mototechně, s časem získaly na investičním potenciálu. Jejich současná tržní cena je u některých dokonce nižší, než byla původně.

V prvním díle o zhodnocení aut prodávaných v Mototechně v 70. letech jsme se věnovali vozům, které mají investiční potenciál. Nejlépe se za uplynulých čtyřicet let zhodnotil sportovní automobil tuzemské stále existující značky Škoda 110 R.

Tentokrát se zaměřujeme na auta, ze kterých se investiční objekt nestal a buď vykazují jen mírný nárůst hodnoty, anebo dokonce propad. Největší zaznamenal kdysi masově vyráběný vůz britské značky, na kterou zdejší veřejnost dávno zapomněla.

Srovnání cen některých automobilů z Mototechny s očekávanými současnými tržními cenami předpokládá výborný technický stav. Dnešní předpokládané hodnoty uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel autocenter AAA Auto.

Foto: Auta5p.eu

Škoda 105 S

Původní cena 56 000 Kčs
Dnešní hodnota 75 000 Kč
Zhodnocení 19 000 korun

Automobil představili v září 1976 na brněnském veletrhu. Zatímco mnozí zákazníci doufali, že mladoboleslavská automobilka konečně nabídne vůz s motorem vpředu, dočkali se jen třetího "převtělení" Škody 1000 MB z roku 1964. V 70. letech už přitom západoevropské automobilky koncepci s motorem vzadu valem opouštěly. Technické zaostávání Škody za světovým vývojem tak nedokázala zamaskovat ani líbivá karoserie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Kajakářka Galušková byla na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze devátá

Kajakářka Antonie Galušková obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Následuje finále kajakářů, do něhož postoupili z prvních dvou míst Jiří Prskavec s Vítem Přindišem a z devátého Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy