Nejdivnější socialistická auta budí obdiv i posměch. Patří mezi ně škodovky i tatry

Trabant 601 s duroplastovou karoserií ve výčtu nesmí chybět.
Dacia 1300 (a všechny pozdější modifikace) je licenční verzí Renaultu 12. Ta přežila pád komunismu v Rumunsku, finanční problémy automobilky i převzetí Renaultem. Kvůli řadě variant vznikal potomek původní 1300 s karoserií pickup ještě v roce 2006. Za tu dobu stihla tato řada přežít několik nástupců a ze segmentu střední třídy se posunout mezi kompakty.
Jednou z karosářských variant původní řady 1300 bylo překvapivě i kupé. Dacia 1310/1410 Sport nikdy neměla odraz v Renaultu, což ale Rumuny od výroby neodradilo. Šlo vlastně o zkrácený a snížený sedan s dvojicí dveří, sportovními sedačkami a nápisy Sport na karoserii i palubní desce. Mechanicky šlo o stále stejný vůz s nejvyšším výkonem 48 kW. Mimochodem, na konci osmdesátých let Dacia vyvinula prototyp MD87 - šlo o kupé s motorem uprostřed a technikou Renaultu 12.
Obrovské popularity se Fiat dočkal v Polsku. Bylo to kvůli licenčním modelům pod jménem Polski Fiat a nejpopulárnějším z nich byla maličká 126p, produkovaná továrnou FSM. Licenční verze Fiatu 126 se od roku 1973 vyráběla až do roku 2000, přičemž vzniklo 3,3 milionu aut (celkem se vyrobilo 4,6 milionu Fiatů 126). Jeden má dokonce i Tom Hanks.
VAZ 2101, alias klasický žigulík, asi není třeba blíže představovat. Licenční verze Fiatu 124, která odstartovala kariéru automobilce z Toljatti, byla extrémně populární nejen v Sovětském svazu, ale třeba i v Československu. Na domácím trhu byla obliba tak vysoká, že ještě v roce 2012 vznikalo modifikované kombi 2104.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 11. 2018 7:21
Auta východního bloku nepřestávají nadšence fascinovat ani více než třicet let po pádu železné opony. Nejde navíc jen o fanoušky z východní, ale také západní Evropy. Naposledy se výrobkům plánovaného hospodářství věnoval britský Autocar, který vybíral nejdivnější vozy ze socialistických zemí. A nemuselo jít vždy o naprosté propadáky, vždyť některé modely Škody či Lady se dostaly i na západní trhy.

Na současnou nabídku Škody se podívejte zde.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy