Foto: Barum má narozeniny. Unikátní fotky mapují začátky gumárenského gigantu z Česka

Pod značkou Barum se kdysi v Československu prodávaly veškeré gumové výrobky.
Když Čechy někdo požádá, aby vyjmenovali značky pneumatik, většina si vzpomene na Barum. Historie zlínské firmy je totiž pozoruhodná.
Region Otrokovice - Zlín - Púchov byl někdejším centrem výroby pneumatik v Evropě. A velkou měrou se o to zasadil Tomáš Baťa a jeho přístup k výrobním procesům.
Právě Baťa totiž pneumatikářskou historii na Zlínsku rozjel.
Ve 30. letech tu vznikalo mnoho gumových výrobků, které sloužily k různým účelům. Vyrábět vedle bot i pneumatiky byl tedy jen logický krok.
Foto: Archiv společnosti Barum
Eva Srpová Eva Srpová
24. 9. 2018 6:04
Pneumatikářský gigant Barum letos slaví 70 let od svého založení. Jeho historie spjatá s firmou Baťa ale sahá ještě mnohem dál, kdy se na Zlínsku vyráběla guma. Ačkoli Barum už čtvrtstoletí patří pod Continental, Češi ho pořád považují za svou značku, stejně jako například Škodu Auto, i když ji vlastní německý koncern VW. Pětina Čechů si při nákupu nových pneumatik vybírá pláště značky Barum. Podívejte se na unikátní fotky z 30. let mapující výrobu a také její vývoj v letech pozdějších.

Informace v článku jsme čerpali také z diplomové práce Martina Raka z roku 2013 "Historie výroby pneumatik na Zlínsku v letech 1932 až 1992".

 

Právě se děje

před 57 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy