Fordu klesají prodeje. Má příliš mnoho aut na skladě, dočasně zastaví provoz v několika továrnách

Eva Srpová Eva Srpová
25. 9. 2017 15:10
Automobilka Ford má potíže, klesají jí celosvětové prodeje. Sklady aut vyrobených v USA a Mexiku se proto příliš plní, a tak bude muset nuceně dočasně zastavit provoz hned v pěti továrnách, a to až na deset týdnů.
V Evropě se prodává jako Ford Mondeo, v USA ho znají pod názvem Fusion. Na tamním trhu o něj není tak velký zájem jako dřív.
V Evropě se prodává jako Ford Mondeo, v USA ho znají pod názvem Fusion. Na tamním trhu o něj není tak velký zájem jako dřív. | Foto: Ford

Automobilka Ford má potíže s klesajícími prodejními čísly. Proto se jí příliš zvyšují zásoby vyrobených aut, která nejdou tak rychle na odbyt. Z tohoto důvodu se rozhodla dočasně zastavit výrobu v několika svých továrnách. Uvedla to agentura Reuters.

V oficiálním prohlášení Fordu, které bylo zveřejněno 19. září, stojí, že Ford je nucen k odstávce v pěti továrnách. Tři se nacházejí na území USA, dvě v Mexiku.

V těchto továrnách se vyrábí hned několik modelů. Například Fusion (u nás známý jako Mondeo), Lincolny MKZ a Continental, dodávka Transit, Focus, Fiesta a Mustang.

Podle časopisu Automotive News měl Ford na počátku září letošního roku už příliš mnoho aut v zásobě, což ho donutilo k tomuto opatření.

Automobilka měla podle zmíněného zdroje na skladech neprodaných Mustangů na 111 dní, modelů Fusion (Mondeo) na 87 dní a Transitů na 103 dní. Ještě větší problém však způsobuje počet vyrobených a dosud neprodaných Lincolnů Continental, které podle propočtů prý bohatě vystačí na 162 dní. Automotive News přitom připomíná, že automobilky si obvykle udržují v zásobě auta na 65 až 70 dní.

Kdy přesně v továrnách odstávka nastane, Ford zatím nezveřejnil, celkově však půjde o 10 týdnů nuceného volna pro zaměstnance továren v Hermosillu, ve Flat Rock, v Kansas City, Michiganu a Cuautitlanu. A dotkne se desítek tisíc zaměstnanců.

Podle amerického televizního kanálu Fox Business Network Ford zaznamenal pokles prodejů na americkém trhu o 2,1 procenta za prvních osm měsíců letošního roku ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce. Ford přitom zachránil před větším propadem úspěch jeho pick-upů. Nejvíce jde v USA na odbyt jeho modelová řada F-Series, ta naopak za prvních osm měsíců letošního roku zvýšila prodeje o 15 procent.

Podle portálu Focus2move je propad Fordu na americkém trhu ještě vyšší, podle jejich údajů 3,5 %. Druhým nejdůležitějším trhem pro Ford je Evropa, kde se prodeje podle zmíněného portálu meziročně zvýšily o 2,2 procenta. Třetím trhem pro Ford je Asie, která zahrnuje výsledky v Číně, Indii, Koreji a Japonsku, kde podle dat Focus2move klesl prodej Fordu o 12,5 %.

Podle dat Focus 2move si tedy Ford za prvních osm měsíců letošního roku s prodejem zahrnujícím celosvětový trh pohoršil o více než dvě procenta.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy